ELEKTRİK NASIL ÖĞRENİLİR VE ELEKTRİK USTASI NASIL OLUNUR?

Elektrik nasıl öğrenilir ve elektrik ustası nasıl olunur? Sorusunun cevabı ne yazık ki kolay yollardan geçmiyor. Elektriği öğrenmek elektroniği öğrenmekten çok daha tehlikeli, maliyetli ve zaman alıcı bir süreç oluyor. Elektroniği nasıl öğrenebileceğinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Elektronik konusunda bize MEGEP modülleri gerekli dokümanları sağlıyordu. Bunun yanı sıra elektronikte kullandığımız malzemelere maliyeti düşük ve kolay ulaşılabilir malzemelerdi. Elektronik ve elektrik alanları her ne kadar birbirine benzer alanlar gibi görünse de elektrik çok tehlikeli ve öğrenmesi uzun bir süreç gerektiren bir alan. Elektriği evde öğrenmek çok zor hatta imkânsız olacağından bir elektrikçide işe girmek çok daha hızlı bir öğrenme sağlayacaktır.

ELEKTRİK NASIL ÖĞRENİLİR VE ELEKTRİK USTASI NASIL OLUNUR?

Bu başlık altında Elektrik nasıl öğrenilir ve elektrik ustası nasıl olunur? Sorusunu iki parçaya bölerek inceleyeceğiz. Kendi çabanız ile elektriği öğrenebilirsiniz ancak bir elektrikçi olabilmek için bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde yapabileceğiniz tek şey bir kendi bilginiz ile kendi evinizdeki tesisatı kurcalamak olacaktır.

ELEKTRİK NASIL ÖĞRENİLİR VE ELEKTRİK USTASI NASIL OLUNUR?

ELEKTRİK NASIL ÖĞRENİLİR?

Elektrik öğrenmek için her zaman MEGEP modüllerini aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gerekiyor. Elektrik ve elektronik kâğıt üzerinde öğrenilemez elbette uygulamalar yapılması gerekiyor. Ancak bu modüller sıfırdan ileri seviyeye uygulamalar ile giden modüller olduğu için bu modüller ile ilerlemek de sizi bir nebze sonuca yaklaştıracaktır.

Elektriği hiç bilmeyen birisinin kendi çabaları ile öğrenmesi çok tehlikeli ve tuzlu olacaktır. Bu modüller ile tek başınıza ilerlemek için kontaktör, buton ve kablo gibi birçok elektrik malzemesi almanız gerekiyor. Ancak bu malzemeler elektronikte olduğu kadar ucuz malzemeler değil. Elektronik malzemeleri birkaç lira karşılığı toplu alabilirken elektrik malzemelerini yüzlerce lira karşılığı tek tek alabilirsiniz. Tüm bunların yanında çarpılma riskiniz son derece fazladır.

Tek başınıza öğrenmeye çalışmanızın bir başka büyük sorunu da binalara üç faz geliyor ancak bu fazlar dairelere eşit olarak dağıtılıyor. Yani üç faz kullanmanız gereken bir devre olursa tüm binanın elektriğini kesip ana sigortadan üç fazı çekmeniz gerekir. Bu çok tehlikeli ve imkansızdır. Bu sebeple elektriği asla kendiniz öğrenmeye çalışmamalısınız.

Elektrik nasıl öğrenilir? Sorusunun tek ve doğru cevabı bir elektrikçinin yanında çalışmaktır. Bu tür alanlarda usta çırak ilişkisi olmadan bir sonuca varmak çok zordur. Meslek lisesinde veya bir üniversitede bile elektrik okusanız asıl eğitiminizi usta çırak ilişkisinde alıyorsunuz. Sonuç olarak elektriği öğrenmenin en kesin ve hızlı yolu bir elektrikçide işe girmektir.

ELEKTRİK USTASI NASIL OLUNUR?

Elektrik ustası nasıl olunur? Sorusunun cevabı devlet onaylı bir yerden belge almak denilebilir. Eğer meslek lisesi okumadıysanız sınavlara girerek bir belge alabiliyorsunuz. Bu belgenin niteliklerini araştırarak öğrenebilirsiniz. Ancak elektrik ustası olmanın kesin yolu meslek liselerinden geçiyor. Tabii ki bir üniversite okumuyorsanız. Meslek lisesinden mezun olduğunuzda iş yeri açma ve ustalık belgesi alıyorsunuz. Bu belgeler ile unvanınız tekniker olarak geçiyor.

ELEKTRİK NASIL ÖĞRENİLİR VE ELEKTRİK USTASI NASIL OLUNUR?

Bir diğer belgede de 3795 sayılı kanunun 3’üncü maddesine göre alanında teknisyen unvanını almıştır benzeri bir açıklama ile karşılaşıyorsunuz. Yani meslek lisesinden mezun olmak elektrik ustası unvanını alabilmeniz için yeterli olacaktır. Ancak bu unvanı almak bu unvanın yeterliliklerine sahip olmak demek değildir. Kendi alanınızda kendinizi geliştirmediğiniz sürece belge almazsanız kendi evinizde, bir şeyler öğrenmezseniz de boş dükkanınızda oturmaya mahkum kalırsınız. 

Yorum Gönder

Düşünceleriniz bizim için çok değerli!

Sonraki Önceki Ana Sayfa