Blogger Kapanabilir Mi? Kapanırsa Ne Yapmalıyım?

Blogger geçmiş tarihlerde gerekse kanunsuz maç yayını yapanlar sebebiyle gerekse yanlışlıkla defalarca kapatıldı. En sonunda Google’ın itirazları sonucunda defalarca açıldı. Ancak bu Blogger’ın asla kapanmayacağı anlamına da gelmiyor. Bu yazıda Blogger’ın kapanma ihtimalinden ve bu ihtimale karşı alınabilecek garantili yöntemlerden teker teker bahsedeceğim.

Blogger Kapanabilir Mi?

Elbette bir gün kapanabilir. Ancak ben kapanacağını zannetmiyorum. Neden kapanacağını düşünmediğime gelecek olursak Google Blogger’ı kapatmak yerine ücretlendirme yoluna gidebilir. Zaten hali hazırda Blogger’a alan adı bağlamaya çalışırken Google’ın sattığı alan adları ile karşılaşıyoruz. Blogger üzerinde milyonlarca kullanıcının açtığı milyonlarca içeriğe sahip blog var.

Bu kadar çok içerik de internetin önemli bir bölümünü oluşturuyor tabii ki. Blogger’ın ben bu yazıyı yazmadan 21 yıl önce yani 1999 yılında kurulduğunu da hesaba katarsak bu biraz imkansıza kaçan bir olasılık. Çok öncelerden beri hizmetini sürdürmesi ve engellendiği ülkelerde itiraz etmesi nedeniyle Google’ın Blogger’ı önemsediğini düşünebiliriz. Bir aşağıdaki başlıkta da aklınızda bir fikir oluşması için Blogger’ı Türkiye’de erişiminin engellendiği tarihleri sundum.

Türkiye’de Blogger’ın Erişime Kapatıldığı Tarihler

Erişimin kapatılma nedeni

Tarih

Erişimin açılması

LigTV maç yayınlanması

20.10.2008 - 24.10.2008 saat 12:30

Dört günlük yasak sonunda delil yetersizliğinden dolayı engelleme kaldırıldı.

Digiturk şikayeti

14.01.2011 - 14.03.2011

Blogger kullanıcıları Digiturk hakkında suç duyurusunda bulundu.


Yukarıda gördüğünüz iki olayda da Blogger’a erişim kapatılmıştı. Daha sonra Google tarafından yapılan bir açıklamada telif hakkına neden olabilecek içeriklerin kanıtlar ile sunulduğunda hızlı bir şekilde kaldırıldığı ve bu tür olaylarda direk Blogger erişim engeli yerine ilgili alan adlarına erişim engeli getirilmesinin daha mantıklı bir karar olacağı açıklamasını yapmıştı. Bunun üzerine Digiturk ilgili şikayetlerin Google tarafına yapıldığını ve daha sonra mahkeme yoluna başvurulduğunu söylemişti. Zaten öncelikle şikâyet edilmeyen web sitelerine erişim mahkeme kararı ile engellenmiyor. Olay tam bu cümleler ile ilerlemese de kısa bir özeti bu şekildedir. Siz de takdir edersiniz ki son zamanlarda ciddi bir olay olmadı. Artık ortalığın sakinleşmesi ile Blogger kullanıcılarının kafası biraz daha rahatladı. Engel getirildiği tarihlerde Blogger üzerinden içerik üreten 4 milyon Türk kullanıcı vardı. Şu anda ve daha sonraki anlarda bu kullanıcılar giderek arttı ve artmaya devam edecek. İyi de Blogger ücretsiz bir platform elbette bir gün Google kapatacak diyebilirsiniz. Şunu hatırlatmak isterim ki Google’ın yüzlerce ücretsiz hizmeti var ve nu hizmetleri vermeye sürekli devam ediyor. Belki reklam eklemeleri belki de ücretlendirme yapabilir ancak kapanacağını düşünmüyorum. Blogger Kapanabilir Mi? Kapanırsa Ne Yapmalıyım?

Blogger Kapanabilir Mi? Kapanırsa Ne Yapmalıyım?

Blogger Kapanırsa Ne Yapmalıyım?

Eğer Blogger erişime engellenirse veya kapanması yönünde bir Google açıklaması yapılırsa yapacağınız ilk iş Ayarlar > içeriği yedekle > indir adımları olmalı. Bu adımları uyguladıktan sonra bloğunuzda yayınladığınız tüm içeriklerin bir yedeğini almış olursunuz. Yedek aldıktan sonra WordPress kullanarak bu içerikleri WordPress sitenize direk aktarabilirsiniz.

Blogger Kapanabilir Mi? Kapanırsa Ne Yapmalıyım?

Eğer başka bir hizmet kullanmak istiyorsanız ve bu yedeklerinizi o hizmete aktarmak istiyorsanız yayınların oluşturma görünümü değil de HTML görünümüne geçerek oradaki bütün kodları kopyalayıp yeni hizmetin HTML bölümüne aktarabilirsiniz. Blogger aktif olarak hizmet verirken bile her gün WordPress’ten Blogger’a ya da Blogger’dan WordPress’e geçen binlerce kullanıcı mevcut. Dolayısı ile iki platform arasında geçiş yapmak nispeten kolay bir işlem. Blogger ile yükselmek mümkün mü? yazıma giderek Blogger ve WordPress açısından SEO farkları gibi birçok karşılaştırmayı inceleyebilirsiniz. Blogger mı? WordPress mi? yazımı inceleyerek de ikisi arasındaki farkları detaylıca öğrenebilirsiniz. Blogger Kapanabilir Mi? Kapanırsa Ne Yapmalıyım?

Bu yazıda elimden geldiğince bu konu hakkında tüm bilgilerimi size aktarmaya çalıştım. Aklınızda bir soru işareti kaldıysa yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Gönder

Düşünceleriniz bizim için çok değerli!

Sonraki Önceki Ana Sayfa