Yazılım Çalışırken Unutuyorum Ne Yapmalıyım

Yazılım çalışırken unutuyorum ne yapmalıyım sorusunun net bir cevabı her çalışmaya başlamadan önce tekrar yapmaktır. Bu tekrarlar ne kadar canınızı sıkacak da olsa hayati bir öneme sahiptir. Yazılıma her başlayan kişinin yaşadığı unutma sorununun birden çok çözümünü aşağıdaki başlıkları inceleyerek çözebilirsiniz.

Yazılım Çalışırken Unutuyorum Ne Yapmalıyım – Yöntemler

1-  Çalıştığınız her konun içine özel notlar alın. Örneğin bir div nesnesini öğreniyorsanız div kullanımını yazdıktan sonra altına <!-- Div bir blok elemandır --> şeklinde notlar alın. Bu tür notlar tekrar yaparken o nesnenin ne olduğunu ve ne işe yaradığını hatırlamaya çalışmanızı engeller. Size ciddi manada süre kazandırarak tekrar sürenizi kısaltır.

2- Yazılım eğitimini nereden aldığınız fark etmeksizin her yazılım çalışma hamlesinde bulunduğunuzda hatırlasanız dahi önceki kodlarınızı tekrar edin. Örneğin Javascript DOM öğrenecekseniz hiçbir şey yapmadan önce daha önce çalıştığınız konuları notlarınızı inceleyerek tekrar edin. Daha sonra öğreneceğiniz şeye çalışın. Belki ilk tekrarınızda mükemmel olmayacaksınız ancak otuz – kırk tekrardan sonra kodları adınız gibi bilerek her türlü kodun işlevini öğrenmiş olacaksınız.

Bu yöntem ne kadar zor gözükse de birinci maddede anlattığım gibi notlar almanız bir konunun tekrarını 2 dakikaya kadar indiriyor. Elinize çayınızı alarak onlarca dosyadaki kodu yarım saatte tekrar edebilirsiniz. Hiçbir kodu ezberlemenize gerek yok. Örneğin javascript class yapısını unuttuysanız Google’a js class yazarak hızlı bir tekrar sağlayıp hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

3- Bu madde daha çok öğrendiklerinizi unutmamanızı sağlayacak bir maddedir. Başka bir dil çalışırken önceden bildiğiniz bir dili unutmaya başladığınız hissedebilirsiniz. Bu durumda hemen o dil ile alakalı bir uygulama yapın. Örneğin javascript tekrarı yapmak istiyorsanız asal sayı kontrol uygulaması gibi bir uygulama yapabilirsiniz. Ya da class yapısını unutuyorsanız class yapısını kullanarak bir quiz uygulaması yapabilirsiniz. Bu tür uygulamaları yaparken karşılaşacağınız hatalar konuyu size tamamen hatırlatacaktır.

4- Çalıştığınız programlama dilini unutmamak için uygulayabileceğiniz bir adım da o dil hakkında öğrendiklerinizin ötesine geçmektir. Örneğin javascript çalışıyorsanız (bu herhangi bir programlama dili de olabilir) w3scool’a girin ve ilgili kategoriyi seçin. Daha sonra bu kategorinin altında bulunan başlıkları teker teker inceleyin. Bilmediğiniz bir başlık varsa bu başlığa tıklayın ve o komutu inceleyin. O komut ile ilgili kodlar yazın. Bu kodları yazarken farklı javascript kodları da yazma gerekliliği olacağından bir nevi tekrar ederken bilginizi genişletmiş olacaksınız. Bu durum sadece javascript ile sınırlı değildir. Herhangi bir programlama dilini öğrenme ve unutmama aşamasında çok işinize yarayacak bir yöntemdir. Örneğin javascript çalışırken execCommand komutunu araştırabilirsiniz. Çoğumuzun bu fonksiyonu bilmediğinden eminim. Bu fonksiyon HTML editörü yaparken kullanılan bir fonksiyondur.

5- Bu yöntemlerin yanında unutmamanızı, tekrar etmenizi ve hatırlamanızı sağlayacak bir yöntem de video izlemektir. Youtube girdikten sonra çalışmak istediğiniz dilin adını yazın. Karşınıza uygulama olarak kendi dilinizde birçok video çıkacaktır. Geneli birkaç saatlik olan bu videolar size kesin ve hızlı bir tekrar sağlayacaktır. Bir öğreticiden yazılım dinlemek uygulama kadar etkili olmasa da aklınızda artık oturtamadığınız kodları bu yöntemle oturtabilirsiniz.

6- Bionluk gibi freelancer sitelerde çalışabilirsiniz. Çalıştığınız programlama dili ile neler yapabileceğinizi anlatan kısa bir metin ve yayınlayacağınız birkaç örnek uygulama ile hem tekrar yapmış hem de para kazanmış olursunuz. İyi de o sitelerde bu işi yapan binlerce kişi var ben nasıl yer edinebilirim? Sorusunu sorabilirsiniz. Bu sorunun çözümü olarak da kaliteli örnekler ve düşük fiyatla başlama yollarını önerebilirim. Fiyatınızı azar azar arttırabilirsiniz. Zamanla tanınacak ve gelişeceksiniz. Bir süre sonra ana işiniz bu bile olabilir. Bu arada algoritma yazmak unutsanız bile kod yazmanızı bir nebze sağlayacaktır.

Yazılım Çalışırken Unutuyorum Ne Yapmalıyım

Yazılım Çalışırken Unutuyorum Ne Yapmalıyım – Son öneriler

Yazılım çalışırken unutuyorum ne yapmalıyım sorusunun cevabı kısa ve öz bu şekildedir. Tüm bu yollar hoşunuza gitmediyse size gelir sağlayacak bir web sitesi kurmanızı öneririm. Konu ne ara buraya geldi diyebilirsiniz ancak bu çok da kötü bir fikir değil. İnternette herkes kelime sayıcı veya ortalama hesaplayıcı gibi aramalar yapmıştır. Bu gibi uygulamaları siz de geliştirerek kuracağınız bir web sitesinde kullanabilirsiniz. Ya da kuracağınız web sitesinde çalıştığınız dil ile ilgili yazılar paylaşabilirsiniz. Bir komutun işlevleri veya bir ortalama hesaplayıcının nasıl yapılacağı gibi…

Bir şey öğrenirken herkes farklı öğrenebilir. Birisi zor öğrenirken birisi kolay öğrenebilir. Ben bir saatte öğrenirken bir başkası on dakikada öğrenebilir. Bu benim bu işi yapamayacağım anlamına asla gelmez. Başkası on dakika çalışıyorsa siz bir saat çalışın ve o konuyu öğrenin. Belki bir saat belki bir gün belki bir ay çalışacaksınız. Ancak sonunda mutlaka öğreneceksiniz. Bir şeyi öğrenmek zekadan çok emek gerektirir. Sağlıcakla kalın.

Yorum Gönder

Düşünceleriniz bizim için çok değerli!

Sonraki Önceki Ana Sayfa