Blogger ile Kurulan Site Google News’e Nasıl Eklenir?

Blogger ile kurduğumuz blogspot uzantılı ya da özel alan adı eklenmiş web sitelerini Google News’e eklerken rss ile alakalı sorunlar çıkabiliyor. Eğer ekleme aşamasında sorun yaşıyorsanız adım adım aşağıdaki başlıklar ile ilerlemeniz sorununuzu çözecektir.

Blogger ile Kurulan Site Google News’e Nasıl Eklenir

Blogspot Google News’e Başvuru Nasıl Yapılır?

İlk olarak Google’a Google News Publisher yazıp ilk çıkan siteye girdikten sonra oturum açalım.

Blogger ile Kurulan Site Google News’e Nasıl Eklenir

Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Karşılama ekranı ya da tasarım değişebilir ancak adımlar genel olarak uygulayacağımız gibidir.

Blogger ile Kurulan Site Google News’e Nasıl Eklenir

Başvuruya başlamak için yayın ekle butonuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekrana herhangi bir isim yazabiliriz. Örneğin bu web sitesinin ismi zfc akademi olduğu için ben zfc akademi yazmıştım.

Başvuru adımlarını teker teker yazmak çok uzun ve anlamlandırması zor olduğundan birkaç önemli noktadan bahsedeceğim. Teker teker adımları öğrenmek için YouTube Google news site kaydı yazabilirsiniz. Bu yazıda web sitenizin rss adresi nasıl eklenebilir onu göstereceğim.

Blogger Google News Feed Nasıl Eklenir?

İlk olarak web sitenizin feed linkini bulmanız gerekir. Bunun için ana sayfa veya içerik sayfasındayken sağ tık yaptıktan sonra sayfa kaynağını görüntüle deyin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.


Mükemmel oranlarla çizdiğim bölümde bulunan feed linkine girdiğinizde karşınıza uzun yazılar çıkacaktır. Eğer yayınlarınızın içeriği çıkıyorsa bir sorun yok demektir. İlk olarak işaretlediğim bölümün en üstündeki feed linkini alıyoruz ve içerik bölümünden bölümler sekmesi altındaki yeni bölüm butonuna tıklayıp linki yapıştırıyoruz. Blogger Google News Feed Nasıl Eklenir?

Blogger Google News Feed Nasıl Eklenir

Genellikle Blogger kullanıcılarının feed linki aşağıda ve resimde gördüğünüz şekliyledir.

https://www.zfcakademi.com/feeds/posts/default

Feed ekledikten sonra etiketleri de eklemeniz gerekir. Etiket bölümü ilk baktığınızda açılmayacaktır. Her şeyi tamamladıktan sonra etiketler bölümünü doldurmadığınız için boş alan adı altında hata alacaksınız.

Blogger Google News Feed Nasıl Eklenir

Yukarıdaki gibi ana sayfa için de bir bölüm oluşturduktan sonra bölümlerin hemen altında bulunan içerik etiketleri bölümüne geliyoruz.

Blogger Google News Feed Nasıl Eklenir

Menünüzdeki kategorilere tıkladıktan sonra linklerini alıp bu kısma girmeniz yeterli olacaktır. En son incele ve yayınla bölümüne geldikten sonra hiçbir hata yoksa ve yayınla butonu aktifse başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer hata gösteriyorsa hataları teker teker çözmelisiniz. Ben başvuru yaptığımda hata olarak etiket ekleme kısmı vardı sadece.  Blogger ile Kurulan Site Google News’e Nasıl Eklenir sorusunda normal bir WordPress sitesi ile Blogger sitesini ayıran tek soru  Blogger Google News Feed Nasıl Eklenir sorusudur. Feed ekleme dışında tüm bölümler normal bir web sitesi ile aynıdır. Başvuru yaptıktan sonra onaylanması Google’ın bileceği bir iş ancak onay aldığınızda index hızınızın çok artacağını söyleye bilirim. Eğer hala bir sorun ile karşılaşıyorsanız yorumlar bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: Google news kaydım onaylandı ancak sonrasında birkaç günlük tıklama düşüşü sebebiyle kaydımı sildim. Söylediğim şekilde başvuru yaptığınızda web sitenizde bir sorun yoksa onaylanabilirsiniz.

4 yorum:

 1. Tıklama düşüşü neden yaşamış olabilirsiniz? Google News ile nasıl bir alakası olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google news e pek bağlamak istemiyorum ancak Google News kaydı aldıktan sonraki 1 - 2 haftam 5 - 10 hit civarında seyretti. Forumlarda diğer arkadaşlar da Google News onayından sonra ciddi hit düşüşü yaşadıklarını belirtince onayı kaldırdım. Şu anda hitle alakalı bir sorunum bulunmuyor. Daha çok haber sitelerine hitap eden bir sistem bana göre. Yine de yanlış yönlendirmek istemem. Sadece tecrübelerime dayalı bir bilgi.

   Sil
 2. Ben İngilizce https://foodwob.blogspot.com/ yemek blogu yönetiyorum google news siteyi eklemem sorun olur mu? yemek blogu olduğu için ve yayın dili İngilizce sayfanın. soruyu cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar, bir sorun olmayacaktır. Eklemenizi tavsiye ederim. Bern kullanmıyorum ancak yakın zamanda tekrar deneyimlemeyi düşünüyorum. İyi çalışmalar

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz bizim için çok değerli!

Sonraki Önceki Ana Sayfa