Javascript mi C# mı Hangisini Öğrenmeliyiz?

Javascript mi c# mı sorusunu soramayacak kadar bilgisizken javascript öğrenmeye başlamıştım. Yazılıma ilk adımı web alanında javascript ile atıp c# ile devam ettim. Ancak şunu söyleyebilirim ki birini öğrendikten sonra diğerini öğrenmeniz çok kolay ve hızlı olacaktır. İkisinden birini seçtikten sonra ilk programlama dilinizi öğreniyorsanız 6 ay ila 1 yıl arasında öğrenebilirsiniz. Ancak ikinci programlama dilini öğrenmeye başladıktan sonra 1 ayda öğrenebilirsiniz. Önemli oan ilk dilinizi öğrenme sürecinizdir. Javascript mi C# mı Hangisini Öğrenmeliyiz?

Javascript mi? C Sharp mı?

Benim kişisel oyun javascriptten yanadır. Sebebine gelecek olursak tarayıcı taraflı dinamik bir işlemde size en çok lazım olacak programlama dili kesinlikle javascripttir. Tabii ki sadece web alanı ile sınırlamak doğru olmayacaktır. Hangi alanı seçmek istediğinize karar verdikten sonra bu seçimi bir daha gözden geçirmeniz daha doğru olacaktır. Ben web alanından örnekler vererek devam edeceğim ancak bunun öncesinde birkaç şeyden daha bahsetmek gerekiyor.

Örneğin javascriptten başladığınızı düşünelim. Uzun bir süre öğrenmeye çalıştınız ve sonunda öğrendiniz. Javascript ile artık bir quiz uygulaması ya da bir to do uygulaması gibi uygulamaları yapabilecek seviyeye geldiniz. Javascript konusunda bu kadar ileriye gittikten sonra c# öğrenmeniz hiç zor olmayacaktır. Örneğin bir koşul ifadesinin c# ve javascriptte nasıl yazıldığına bakalım.

if(tercih==”javascript”){ console.log(“javascript ile konsola yazı yazdık.”) }

Şimdi ise aynı uygulamayı c sharp ile nasıl yaptığımıza bakalım.

if(tercih==”c#”) { console.writeline(“c# ile konsola yazı yazdık.”) }

Gördüğünüz gibi aralarında neredeyse hiçbir fark yok. Sadece koşul ifadelerde değil döngülerde ve class yapılarında da bu benzerlikler karşımıza çıkıyor. Sadece bu iki programlama diline özel bir özellik değil. Birçok programlama dilinde bu yapılar birbirine çok benzer şekildedir.

Javascript mi C# mı

C# mı? javascript mi? Hangisini Öğrenmek Daha Zor?

Javascript öğrenmek daha kolaydır diyebilirim. Neden diye soracak olursanız size birçok özellik sayabilirim. Ancak öncelikle belirtmem gerekir ki ikisi de bir programlama dilidir. Yani ikisi ile de veritabanı taraflı işlemler yapabilirsiniz. Öncelikle javascript ile daha akıcı işlemleri daha kolay yapabilirsiniz. Örneğin bir daire grafiği oluşturmak istiyorsanız javascript daire grafiği araması yapmanız yeterli olacaktır. Önünüze yüzlerce kütüphane çıkacaktır. Ya da bir kaydırılabilen Carousel yapmak istiyorsunuz. Son zamanlarda çok tutulan basılı tutarak kaydırılabilen sliderlardan bahsediyorum. Bunun için de javascript ile yazılmış onlarca kütüphane bulabilirsiniz. Genel olarak web projelerinizde kullanmak istediğiniz neredeyse tüm materyal ve özellikleri javascript ile halledebilirsiniz.

C# konusunda da söylenebilecek birçok şey var. Microsoft tarafından desteklenen birçok uygulama c# kullanılarak oluşturulmuş diyebiliriz. Bir web sitesi kodlarken fazla bir ek bilgi olmadan mobil uygulama da kodlayabilirsiniz. C# birçok bakımdan getirisi daha yüksek bir dil olabilir ancak ben yine de javascriptti seçmenizi tavsiye ederim. C# javascriptten daha çok işinize yarayacak bile olsa javascript öğrendikten sonra c# öğrenmeniz bir ya da iki ayınızdan fazla süre almayacaktır. Bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Bu iki dili birlikte öğrenmeniz sizin için çok büyük avantajlar doğuracaktır.

Daha hiç başlamamış iseniz hemen javascript ile başlayıp c# ile devam edebilirsiniz. Ben html > css > javascript > c# > veritabanı > .net olarak ilerledim. Şu anda javascript ile birçok işlemi kolayca halledebiliyorum. Hatta veritabanı bilmeseniz dahi javascript ile dinamik siteler kodlayabilirsiniz. Blogger için tema kodlayabilmeniz javascript bilmenize bağlıdır. Aşağıdaki yazıları inceleyebilirsiniz.

Javascript Öğrenmek Zor Mu?

BLOGGER TEMA NASIL KODLANIR?

Hali hazırda Blogger için tema kodlamak isteyenler Blogger tema kodlama sitemi inceleyebilirler. Sadece javascript bilerek Blogger.zfcakademi.com adresinden Blogger tema kodlamayı öğrenebilirsiniz. Ben de Blogger kullanıcısıyım ve kendi temamı kendim kodluyorum. Javascript öğrenip Blogger teması kodlayarak theme forest gibi web sitelerinde kodladığınız temaları satabilirsiniz.

Sonuç Olarak C Sharp mı Javascript mi Öğrenmeliyim?

Sonuç olarak tüm yazıyı özetlemek gerekirse javascript ile başlayıp c# ile devam etmenizi tavsiye ediyorum. Birisini öğrendikten sonra diğerini öğrenmek çok kolay olacaktır. İki dilin de kendisine göre çok büyük avantajları var. Hangisinden başladığınız çok da fark etmeyecek diyebilirim. Başka birisine sorduğunuzda c# ile kod yazıyorsa c# övecektir. Javascript ile yazıyorsa da javascripti övecektir. Sonuç olarak tarafsız bir tavsiye vermek gerekirse birini değil ikisini birden öğrenmelisiniz. Web alanı için sadece birini seçmeniz gerekirse javascript diyebilirim. Tabii ki mobil ve masaüstü uygulamalar için tavsiyeler değişiklik gösterecektir. Hiç vakit kaybetmeden birisinden başlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

Düşünceleriniz bizim için çok değerli!

Sonraki Önceki Ana Sayfa