Sıfırdan Yazılım Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Sıfırdan Yazılım ne kadar sürede öğrenilir sorusunun cevabı sizin günlük ayırabileceğiniz zaman, altyapınız, Azminiz gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki başlıkta yazılım dünyasına nasıl adım attığımı ve ne kadar zamanımı aldığını detaylıca açıkladım. Umarım işinize yaramıştır. Algoritma yazmak hakkında bilginiz varsa bu süre kısalacaktır.

Sıfırdan Hiçbir Şey Bilmeden Yazılım Öğrenmeye Başlama Hikayem

Pandemi döneminde üniversiteden eve geldikten sonra karşıma Udemy üzerinde bulunan Sadık Turan hocanın kursu çıktı. Fiyatının 33 TL olması ve 110 saatlik bir kurs olması bana çok mantıklı geldi. Üstelik kursa katılana bir de hosting verildiğini duyduktan sonra kursu hemen aldım. Kursu almadan önceki bilgi birikimim Youtube üzerinden bir WordPress site kurma videosunu izledikten sonra aldığım bir hosting + domain paketinden ibaretti. Web siteme 20 yazı girdikten sonra tıklanmam olmadığı için siteyi bırakmıştım. Bu kursu aldığımda yazılım hakkında en ufak bir bilgim bile yoktu.

Kurs html, css, scss, javascript, node.js, typescript, angular …. Diye uzun uzun gidiyordu. Html videolarını izlerken çok zevk aldığımı fark ettim ve her gün düzenli çalıştım. Tabii ki çalışmamın üzerinde kursa para vermemin de önemi çok büyüktü. Yazılım Çalışırken Unutuyorum Ne Yapmalıyım? Yazımda da anlattığım gibi konuyu çalışmadan önce işlediğim bütün konuları kod üzerine aldığım notlarla tekrar ediyordum. Gerçekten piyasa üzerinde kurs alınabilecek en güzel öğretmene denk gelmişim. Ben matematik öğretmenliği okuyan bir üniversite öğrencisiyim. Pandemi döneminde birden bire kendimi yazılım, seo, tasarım alanlarının içinde buldum.

Yaklaşık bir yılda veri tabanı da dahil kursun büyük bölümünü bitirdim. Zaten sadık hoca da kurs başında günlük bir ya da iki saat çalışarak yavaş yavaş ilerlememizi söylüyordu. Ben de günlük iki ya da üç video izleyerek ilerliyordum. Javascript bittikten sonra dinamik olmayan her türlü web sitesini kodlayabilmeye başladığımı fark ettim. Aldığım hataları yapamadığım yerleri kendim bir şekilde internetten öğrenmeye başladım. Bir sorun olduğunda İngilizce kaynaklardan çözebildiğimi fark ettim. Her ne kadar İngilizce bilmeseniz de yazılım dili evrenseldir. Siz ne javascript kodu yazıyorsanız yabancılar da o javascript kodunu yazıyor.

Sonuç olarak hangi programlama dilini öğreniyorsanız öğrenin sıfırdan başlıyorsanız bir yıl civarı, bir alt yapınız varsa bir ay civarında bile öğrenebiliyorsunuz. Javascript, c# gibi programlama dillerinin bazı işlevleri birbiri ile aynı oluyor zaten. Genel yapıları da birbirine benziyor. Bir yazılım altyapınız varsa işiniz çok kolaylaşıyor.

Eğer hiçbir alt yapınız yoksa hiç çekinmeden sıfırdan programlama dili öğrenin. Ticari boyuta taşısanız da hobi olarak yapsanız da mutlaka bir gün bilginiz size kazanç ve avantaj getirecektir. Javascript öğrendikten sonra tıklanmaları altı ay sonra birden patlayan eski web sitemi kodladığım bir Blogger teması ile Blogger’a aktardım. Blogger’ın kod yapısı ne kadar karmaşık olsa da bir süreden sonra çözebiliyorsunuz.

Sıfırdan Yazılım Ne Kadar Sürede Öğrenilir

Sıfırdan Yazılım Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Şimdi asıl sorumuza gelecek olursak yazılım öğrenmek sıfırdan başlıyorsanız kolay olmayacaktır. Sakın bir kurs alıp bir ya da iki ayda bitirip sonuç beklemeyin. Videoları izlerken çok kolay ve uğraşılması gerekmeyen konular gibi görünebilir ancak elinize bir editör alıp bir şeyler kodlamaya başlamak istediğinizde ekranla uzaktan bakışabilirsiniz. Ben bu işi hobi olarak yapmaya başladım ve hiçbir zaman bırakmadım. Günü geldi yazılım çalışmaktan tiksindim, günü geldi hevesle başına oturdum ancak hiçbir zaman amaaan zaten lazım değil ne işime yarayacak gibi bir düşünceye kapılmadım. Ne kadar yavaş ilerlerseniz ilerleyin bir gün o yol bitecektir. Ben de damlaya damlaya göl olmasını bekleyerek günde iki ya da üç video izleyerek yavaş yavaş ilerledim.

Günü geldi bir videoyu anlamak için bir ay harcadım günü geldi on videoyu yarım saatte anladım. Yazılım çalışmaya başlarken Udemy gibi bir platform seçmek kurs boyu sorularınıza cevap almanızı sağlayacaktır. Bir eğitmenin Udemy üzerindeki sorulara cevap vermemesi demek kurs puanının yerlere düşmesi demektir. Eğitmen cevap vermese bile kursta bulunan diğer kişiler mutlaka size yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak yavaş yavaş ilerleyerek sıfırdan bir programlama dili öğrenebilirsiniz. Süresi sizin ayırdığınız vakte göre değişiklik gösterecektir. Ben günde iki ya da üç video izlemiş olabilirim ancak siz günde 10 video da izleyebilirsiniz. Artık kafam almıyor dediğiniz yerde eğitimi kapatıp dinlenin. Asla izlemiş olmak için izlemeye çalışmayın. Yazılıma başladıktan sonra devamı emin olun çok kolay bir şekilde gelecektir. Yeter ki damlalar göl olana kadar sabredin. Size önereceğim yazılım kursu Sadık Turan hocanın yazılım kursudur. Google’a Sadık Turan yazarak web sitesine gidebilirsiniz. Aklınızda hiçbir soru işareti kalmasın. Eğitimi aldığınıza asla pişman olmayacaksınız. Daha pişman olan görmedim. Kursun reklamını yapmıyorum. Sadece tecrübe ve deneyimlerimi size aktarıyorum. Bir yıllık soru cevap kısmında gördüğüm teşekkürler ve benim de tecrübem sebebiyle öneriyorum ancak illa da şu hoca olmalı diye bir kaide yok. Udemy ön izlemelerinden bir kurs seçerek de ilerleyebilirsiniz.

Yorum Gönder

Düşünceleriniz bizim için çok değerli!

Sonraki Önceki Ana Sayfa