Blogger DNS Bilgileri

Aşağıda verilen Blogger dns bilgileri ile alan adınızı Blogger’a yönlendirebilirsiniz. İlk olarak Blogger dns bilgileri daha sonra da alan adınızı Blogger’a nasıl bağlayacağınız adım adım anlatılmıştır. Aşağıdaki bilgiler genellikle subdomain bağlarken lazım olabiliyor. Domain adresinizi yönlendirdikten sonra başına www eklemek istiyorsanız da aşağıdaki kayıtları kullanabilirsiniz.


Kayıt türü Ana bilgisayar Yönlendirilen yer (ip) TTL
A blogger 216.239.32.21 1 saat
A blogger 216.239.34.21 1 saat
A blogger 216.239.36.21 1 saat
A blogger 216.239.38.21 1 saat

Yukarıdaki tabloda bulunan A kayıtlarının hepsini girdiğinizde domain adresinizin başına www eki de ekleyebilirsiniz. Ancak domain adresinizi yönlendirirken ilk olarak Blogger üzerinden yapmanız gereken bazı işlemler var. Bu işlemleri aşağıdaki başlık üzerinden takip edebilirsiniz.

Blogger DNS kayıtları

Blogger DNS Bilgileri ile Alan Adı Nasıl Bağlanır?

İlk olarak Ayarlar > Özel alan adı bölümüne geliyoruz.

Blogger DNS Bilgileri

Ardından yönlendirmek istediğiniz alan adını www ile yazmalısınız. Eğer www eki olmadan yazarsanız www eki olmadan alan adınız indexlenir. Artık www eki de bir subdomain sayıldığından bu kararı iyi vermenizi tavsiye ederim. Kendi web sitemde www ile birlikte yazdım. Daha sonra bir altında bulunan buton yardımı ile www olmayan versiyonunu www olan versiyonuna yönlendirdim.

Blogger DNS Bilgileri

Kaydet dediğinizde karşınıza buna benzer bir kırmızı yazı çıkacaktır. Alan adınızı yukarıdaki dns kayıtlarından önce bu kayıtları ekleyerek yönlendirmelisiniz. Kayıt türünü CNAME yapıp aşağıdaki iki kaydı eklemelisiniz.


Ad CNAME kaydı
www ghs.google.com
Google'ın seçtiği bir anahtar Google'ın seçtiği bir anahtar


Google’ın size vermiş olduğu 2 CNAME kaydından birisi her zaman sabittir. Alan adınızı Google’a yönlendirmek için verilen 2. kayıt ise her alan adına farklı atanan iki anahtardır. Bu anahtarları girdikten sonra tekrar kaydet butonuna tıklayın.

Blogger DNS Bilgileri ile Alan adına www Ekleme

Bir önceki başlıkta bulunan adımları uyguladıktan sonra kaydet butonuna bastığınızda web siteniz yeni alan adınız ile yayınlanmış olacak. Ancak bazı durumlarda alan adınızın www olmayan versiyonu www versiyonuna yönlendirilemiyor ya da tam tersi durumda bir yönlendirme yapamıyor olabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız ilk yapmanız gereken alanı yönlendir butonuna tıklamaktır. Bu buton alan adınızın versiyonlarını birbirine yönlendirmek için kullanılan butondur. Bazen hata alabilirsiniz. Bu durumda da ilk başlarda vermiş olduğum A kayıtlarını eklemeniz yeterli olacaktır. Eğer tüm kayıtları eklemenize rağmen hala aktif edemiyor ya da hata alıyorsanız biraz beklemelisiniz. Sürekli işlem yapmaya çalışmanız sebebiyle Blogger sizi bir süre bloklamış olabilir.

Buton hiç aktif olmamışsa A kayıtlarının hepsini eklediğinize emin olmalısınız. Ekledikten sonra da bir müddet beklemek zorundasınız. Hangi kaydı açarsanız açın sizi biraz bekletebiliyorlar.

Tüm bunlarla uğraşmak yerine Google’dan domain alma seçeneğini de deneyebilirsiniz. Blogger neredeyse tüm Google servisleri ile uyumlu durumda. Bu sebeple yaşadığınız sorunları Google servislerini kullanmayı seçerek de çözebilirsiniz.

Yorum Gönder

Düşünceleriniz bizim için çok değerli!

Sonraki Önceki Ana Sayfa