Youtube’da Nasıl Video Çekilir?

İçerik boyunca Youtube üzerinde a dan z ye nasıl ilerleyebiliriz tüm adımlarıyla inceleyeceğiz. 

  • Youtube için video hangi programla çekilebilir?  
  • Youtube video nasıl yüklenir? 
  • Youtube ne tür içerikler çekilmeli? 
  • Youtube video çekerken nelere dikkat edilmeli? 
  • Youtube mi web sitesi mi? 

Başlıklarını detaylıca birlikte inceleyeceğiz. Kullanabileceğiniz programlardan içerik türünüze kadar her detay video kalitesi ve akıcılığını etkilediği için video içeriğine uğraştığınız kadar teknik kısmına da uğraşmalısınız. 

Çünkü kimse 144p çözünürlüğünde bir görüntünün ve bozuk, kalitesiz bir sesin olduğu bir videoyu izlemek istemez. Bu detaylar birkaç dakikalık işlemler gibi gözükse de zannedilenden çok daha uzun bir süre zamanınızı alabilir. Video çekmek için her yönden hazırlıklar yapmalı ve planlar kurmalısınız.  

İşin başında mükemmel ekipmanlara sahip olmasanız da elinizdekileri kullanabilecek kadar bilgiye sahip olmalısınız. Bir telefon kulaklığı bile başlamanız için yeterlidir. Tek yapmanız gereken sizi izleyen kişilerin herhangi bir şeyden rahatsız olmasını engellemek. Bu rahatsız eden şey bir cızırtı veya fazlasıyla kullandığınız bir kelime olabilir. Dolayısıyla kendinizi izleyici yerine koyarak kendinize çeki düzen vermelisiniz. 

Youtube İçin Video Hangi Programla Çekilebilir? 

Birçok video kayıt programının ismini duymuş olabilirsiniz ancak neredeyse hepsinin bir dezavantajı mevcut. Sorunsuz kullanabileceğiniz ekran kaydı programlarının çoğu ücretli durumda. Bu içerik boyunca kullanacağımız OBS programı hem ücretsiz hem de açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Open Broadcaster Software (OBS) yayın ve ekran kaydı için kullanılabilecek ücretsiz bir programdır.  

Youtube’da Nasıl Video Çekilir?  obs

Bu programı hiçbir ücret ödemeden indirerek direkt kullanmaya başlayabilirsiniz. Youtube üzerinden yapmanız gereken ayarları izlemeniz kaliteli bir video ortaya çıkarmanız için büyük bir öneme sahiptir. Çünkü yapılması gereken birçok ayarın dışında ekranınızın kayıt sırasında nasıl gözükeceğini ayarlamanız gerekecek. 

Youtube’da Nasıl Video Çekilir? obs

OBS içerisinde ses filtrelerinden görüntü ayarlarına kadar ihtiyacınız olan tüm özellikleri sağlamaktadır. Birden çok ekran kullanacaksanız hangi ekranın kaydedileceği, ekranda nelerin gözükeceği vb tüm detayları ayarlayabileceğiniz bu açık kaynak kodlu program ile Youtube için videolar çekebilir ve yayınlayabilirsiniz. 

Tabii ki Youtube video yayınlayabilmek için birçok seçenek mevcut. Ancak bu seçeneklerin çoğu ücretli, zaman kısıtlı veya filigranlı videolar ortaya çıkarıyor ve özelliklerin tamamını size sunmuyor. Dolayısıyla kâr amacı gütmeyen bir uygulama size ileride de kolaylık sağlayacaktır. OBS ile sadece video kaydı değil aynı zamanda yayınlar da açabilirsiniz. Hangi platformda yayın açmak istiyorsanız platform tipini seçik kullanıcı adı ve şifre girmeniz yeterlidir. Birçok ünlü yayıncı (neredeyse tamamı) yayınları için OBS kullanmaktadır. 

Youtube Video Nasıl Yüklenir? 

Youtube video yükleyebilmek için bir Google hesabınızın olması yeterlidir ancak telefon doğrulaması yapılmayan hesaplarda dakika sınırı mevcuttur.  

Youtube Video Nasıl Yüklenir?

Youtube 15 dakikadan uzun bir video yükleyebilmeniz için öncelikle hesabınızı doğrulamanız gerekir. İlk yüklemenizde böyle bir sorunla karşılaşmanız durumunda beklediğiniz onca süre boşa gidebilir. Dolayısıyla Youtube hayatınıza başlamadan önce temiz ve kurulumları yapılmış bir hesap oluşturmalısınız. 

Bir Google hesabı açıp https://www.youtube.com/verify adresinden Youtube hesabınızı telefon numaranızla doğruladıktan sonra artık gönül rahatlığıyla video yüklemeye başlayabilirsiniz. Tabii ki kanalınızda yapmanız gereken birkaç ayar olacak ancak bunun için ileride yayınlayacağımız yazıyı beklemeli veya Youtube üzerinden kanal oluşturulduktan sonra yapılması gerekenlere bakabilirsiniz. 

Youtube’da Nasıl Video Çekilir?

Resimde göstermiş olduğum ikona tıkladıktan sonra video yükle butonuna tıkladığınızda sizi Youtube’un yayıncı kısmı olan Youtube Studio’ya yönlendirecek ve yükleme ekranı açacaktır. 

youtube video yüklemek

Bu yükleme ekranında upload simgesine tıklayıp dosyanızı seçtikten sonra birkaç aşamadan oluşan bir panel karşınıza çıkacak ve arka planda video yüklenmeye devam edecektir. 

youtube video yükleme paneli 1

İlk panelde videonuzun ismi, açıklaması, kullanıcılara önerilerde gösterilirken görünecek kapak resmi, (varsa) eklenecek oynatma listesi, çocuklara özel olup olmadığı (zorunlu alandır) seçilmeli. 

youtube video yükleme paneli 2

2. Panelde videoya ekleyeceğiniz altyazı veya kartları (sağ üstteki info butonu) girmelisiniz. Zorunlu bir alan yoktur. Altyazı seçeneğine hiç dokunmamanız durumunda otomatik çevir butonu kullanıcılara çıkmayacaktır. Alt yazıyı özel olarak eklemeseniz bile otomatik çevir bölümünü aktif etmeniz önemlidir.  

youtube video yükleme paneli 3

Daha önce Youtube’a film vb yüklemeye çalıştıysanız video yüklendikten sonra telif hakkı nedeniyle direkt silindiğini görmüşsünüzdür. Bu panelden videonuzla ilgili (varsa) telif sorunlarını görebilirsiniz. 

youtube video yükleme paneli 1

Son panelden ise videonun herkese açık mı, sadece linki bilenlere mi, sadece sizin görebileceğiniz şekilde mi veya zamanlanmış bir tarihte mi yayınlayacağını düzenleyip kaydet demeniz yeterlidir. Kaydedin veya yayınlayın kısmından bir seçenek seçmeniz zorunludur. 

Youtube Ne Tür İçerikler Çekilmeli? 

Yayınlayacağınız içerik kanalınızın konseptini ve geleceğini belirleyecektir. Yetkin olmadığınız veya sevmediğiniz bir alandan ilerlemeniz bir süre sonra bu işi bırakacağınızı garantileyecektir. Yetkin olmadığınız veya sevmediğiniz bir alanda çektiğiniz içerik akıcı olamayacağı ve yeterli kaliteye ulaşamayacağından videonuzdan birkaç saniye içerisinde çıkılmasına neden olabilir. 

Her kitleye hitap etmeniz en azından başlarda pek mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla internette niş adıyla anılan tek konu fikriyle başlamanız tutunabilmeniz için önemlidir. 

Semrush, Ahrefs, keywords.io vb birçok kelime hacim bulucu yardımıyla az aranan ama öne çıkması kolay veya çok aranan öne çıkması kolay anahtar kelimeler bularak yoğunlaşabilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin kendi alanınızla ilgili olmasına dikkat etmenizi öneririm. Rengarenk her telden bir içerik yayınlayan kanalın izlenimi ve algoritma tarafından tanınması zorlaşabilir. 

Hedeflerinizi küçükten başlayarak büyütmelisiniz. En büyük lokmayı almaya çalışmadan küçük lokmalarla büyümelisiniz. Böylece kolay tutunabilir ve yükselebilirsiniz. İnternetten para kazanma sektörüne adım atıp hızlı pes eden milyonlarca kişi görebilirsiniz. Kolay olsaydı herkesin yapacağına emin olabilirsiniz. Düzenli ve planlı ilerleyerek ve pes etmeyerek bu sektörde tutunabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. 

Youtube Video Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Bu sorunun cevabını en kolay kendinizden alabilirsiniz. Ne kadar fark etmesek de bizler de birer kullanıcıyız. Üretilen içerikleri izliyoruz ve yeri geliyor seviyor veya beğenmiyoruz. Dolayısıyla kendi çektiğiniz videoyu kendiniz izleyerek sevmediğiniz veya dikkat dağıtan kısımları düzeltebilirsiniz. 

Videolarda çok kullanılan bir cümle veya bir cızırtı kullanıcının tüm dikkatini dağıtıp içeriğin çöp olmasına neden olabilir. Kendiniz bir videoda nelerden nefret ediyorsanız videolarınızı çekerken nefret ettiğiniz uygulamalardan kaçınabilirsiniz. Sayılabilecek yüzlerce şey var ama siz de bir izleyici olduğunuzdan zaten nelerden kaçınmanız gerektiğini biliyorsunuz. 

Youtube mi Web Sitesi mi? 

Yazılı ve videolu içeriği karşılaştırmamız pek mümkün değildir. Çünkü iki içeriğin de konulara göre kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Para kazanma açısından iki içerik de siz silmediğiniz sürece duruyor ve oturduğunuz yerden kazanç elde etmeye devam etmenizi sağlayabiliyor. Dolayısıyla birbiriyle karşılaştırmadan iki alanda da ilerlemenizi tavsiye ederim. 

Yazılı içerikler daha zor değişen ve kalıcı içerikler olduğundan ve daha basit olduğundan (kamera karşısına geçmeye gerek kalınmadığından) daha kolay olabilir. Ancak iki tür de ilerlenmesi gereken türlerdendir. Tek bir alandan devam etmeden tek bir alana bel bağlamadan iki alanda birden ilerlemelisiniz. 

Yorum Gönder

Düşünceleriniz bizim için çok değerli!

Sonraki Önceki Ana Sayfa