Evet mümkün. Ancak sanıldığı gibi her ip adresi öğrenilen kişinin konumu bulunamaz. Bulabileceğiniz en tutarlı konum düzeyi şehir düzeyidir. Dolayısıyla ip adresinden yer tespiti yapmak mümkün mü? Sorusunun yanıtı sadece şehir bilgisine kadar mümkündür. Ip adresinden öğrenebileceğiniz bilgileri aşağıda derlemeye çalıştım.

 1. Ülke bilgisi
 2. Şehir bilgisi
 3. Dil bilgisi
 4. Tarayıcı bilgisi
 5. İnternet servis sağlayıcınızın ismi
 6. Genelde yanlış bir enlem boylam bilgisi
 7. VPN ya da Proxy kullanıp kullanmadığınız

Bu bilgilerle beraber birçok bilgi alınabilir ancak konum gibi bir bilgiye ihtiyacınız varsa genel olarak alabileceğiniz en doğru konum bilgisi şehir düzeyindedir.

IP Adresinden Yer Tespiti Mümkün Mü

IP Adresinden Tespit Edilen Yer Doğru Mudur?

Siz bir web sitesine girdiğinizde ya da bir form doldurup gönderdiğinizde web sitesinin barındırıldığı bilgisayara bir istek gönderiyorsunuz. Bu istek içerisinde birçok bilginiz gidiyor.

IP Adresinden Yer Tespiti Mümkün mü

Yukarıda gördüğünüz ip adresi benim ip adresim değil. Ancak gönderdiğiniz bir istekte bilgisayarın eline geçen ip adresi sizin ip adresiniz olacaktır. Yani bir web sitesine girdiğiniz anda web sitesinin barındırıldığı bilgisayara bir istekte bulunuyorsunuz. Bu isteğin karşılığında da bilgisayar size bir veri gönderiyor.

Gönderdiğiniz bu istek içerisinde konum bilginiz bulunmuyor. Konum bilgisi için bir veri tabanına ihtiyaç duyuyoruz. Zaten ip adresinden konumlar bulunabilseydi çok büyük sorunlar çıkabilirdi. Servis sağlayıcınız dışında ip adreslerinin anlık konumunu bulmak neredeyse imkansızdır. Tabii ki web sitesinin konum bilginizi almasına izin vermediyseniz.

Eğer kullanılan internet sabit bir internetse genellikle şehir bilgisine kadar doğru sonuç alabilirsiniz. Bu bilgileri alabilmeniz için sunulmuş bazı ücretsiz API hizmetleri mevcuttur.

IP Adresinden Yer Tespiti Mümkün mü

Sabit bir internetten https://ipapi.co/json/ hizmetini kullanarak ip adresime ait bilgileri aldım. Yukarıda gördüğünüz enlem ve boylam bilgisi dışında çoğu bilgi doğru. Ancak bu hizmetler tahmin edebileceğiniz gibi ücretsiz verilmiyor. Aylık 30 000 üzeri istek yaptığınızda sınırlanıyorsunuz.

Bir IP Adresinin Konumunu Nasıl Tespit Ederim?

Bu iş için ücretsiz sunulan birçok hizmet mevcut eğer kendi konumunuzun internette olup olmadığını görmek istiyorsanız https://ipapi.co/json/ adresine direk giriş yaparak verilerinizi JSON formatında görebilirsiniz. Eğer başka bir ip adresinin konum bilgisini görmek istiyorsanız örneğin bu ip adresi 159.146.21.168 olsun. ipapi.co sitesine girip ip adresini arama kutusuna yazmanız yeterlidir.

IP adresinden yer tespiti mümkün mü

Eğer ip adresini kullanan kişi mobil veriden girmediyse çoğunlukla doğru sonucu alırsınız. Sadece bu web sitesini kullanmak zorunda değilsiniz. Google’a ip adresi konum tespiti yazarsanız işinizi görecek birçok hizmet bulabilirsiniz.

Bu hizmetlerin birçoğunun veri tabanı güncel olmadığından yanlış sonuçlar alabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yaygın ve çok bilinen hizmetleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Size anlatmış olduğum web sitesi Türkiye ile pek alakalı olmasa da konum bilgilerini doğru verebiliyor. Bizzat kendim de mesaj atarak bilgi aldım. Ücretsiz hizmeti kullanmaya teşvik eden paragöz olmayan bir hizmet. Tavsiye ederim.

Bu tür veri tabanları genelde haftada 1 güncellendiğinden bilgiler genelde doğrudur. Zaten servis sağlayıcınız genelde modemi sıfırladığınızda size şehrinizde kullanılan başka bir ip adresini atayabiliyor. Sabit bir ip adresiniz varsa zaten istediğiniz kadar modeminizi sıfırlasanız da aynı ip adresini kullanmaya devam edersiniz. Dolayısıyla veri tabanında da ip adresinize ait bilgiler her an doğru bir şekilde sunulur.

IP Adreslerinin Konumunu Veren Bir Veri Tabanı Nasıl Bulabilirim?

Bu tür bir veri tabanını internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak bulduğunuz veri tabanı genelde eski ve yanlış olabiliyor. Ayrıca Türkiye’de bulunan ip adresleri ile ilgili bilgi de veremeyebiliyor. Ücretsiz bir hizmet almak istiyorsanız maxmind veri tabanını deneyebilirsiniz. Bu veri tabanı ücretli olsa da ücretsiz olarak sunduğu bir hizmet de mevcut.

Eğer ücretli bir destek almak istiyorsanız size hem API hem de veri tabanı erişimi veren bir hizmet bulabilirsiniz. Bazı hizmetler sadece API kullanmanıza izin verirken bazı hizmetler ise veri tabanını indirmenize de izin veriyor.

Eğer API kullanırsanız size aylık belirli bir istek sınırı verecektir. Bu istek sınırı da çok fazla bir sınır değil ne yazık ki. Ücretsiz hizmetin iki katı kadar olabiliyor. Her sorgunuzda sunucu daha çok çalıştığından yorulabiliyor. API sınırı bu sebeple gerekli ancak veri tabanını indirip kullanırsanız hosting ya da sunucunuzun izin verdiği kadar sınırları zorlayabilirsiniz.

Ücretli bir hizmeti seçerken de sunmuş olduğu API hizmetinden yararlanarak doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ederim. Download ip city database şeklinde bir arama yaparak ücretli hizmetlere bakabilirsiniz. Ancak hizmetin doğru sonuç verdiğinden emin olmanızı tavsiye ederim. Kendi ülkelerindeki ip adresleri ile ilgili bilgilere ulaşabilseler de başka ülkelerde zayıf olabiliyorlar. IP adresinden yer tespiti mümkün mü? Sorusunun cevabı kısaca verdiğim adreste gördüğünüz bilgiler kadardır.

IP Adresimi Nasıl Gizlerim?

Bir Proxy ya da vpn ile ip adresinizi gizleyebilirsiniz. Ancak web siteleri sizin vpn ya da Proxy kullanıp kullanmadığınızı anlayabilir. Peki vpn kullandığım bilinse ne olur? Şeklinde bir soru sorabilirsiniz. Bu soruya da web sitesine önceden girdiyseniz asıl ip adresiniz bulunabilir şeklinde cevap verebilirim. Siz web sitesine girdiğinizde ip adresiniz bir çerez olarak kaydedilebilir. Eğer tarayıcı diliyle ip adresinin gözüktüğü ülke farklıysa çerez içerisindeki ip adresinden sizin o kullanıcı olduğunuz anlaşılabilir.

Bu şekilde bir yazılım geliştirilmese bile hukuksal herhangi bir sorunda hangi ip adresi hangi zamanda kimde bulunabilir. Hatta ip adresinin yanında mac adresiniz de bulunabilir. Mac adresi sizin wifi kartınızın numarasıdır. Yani aynı modemden yapılan bir işlem servis sağlayıcınız aracılığıyla hangi cihazdan saat kaçta yapılmış bulunabilir.

IP adresinize hiç bakılmasa bile tarayıcınız web sitelerine birçok bilgi veriyor. Bu bilgilerden aklıma gelenleri aşağıda derledim.

 1. Tarayıcı diliniz.
 2. document.referrer Kodu ile hangi web sitesinden geldiğiniz.
 3. Pencere genişlik ve yüksekliğiniz.
 4. İnternetinizin olup olmadığı ve internet hızınız.
 5. Giriş yaptığınız sayfa ve bu sayfalarda ne kadar durduğunuz.
 6. Sayfa içerisinde farenizi hareket ettirdiğiniz her bir x ve y koordinatının anlık verisi.
 7. Sayfa içerisinde bastığınız tuşlar ve sayfayı ne zaman ne kadar aşağı ya da yukarı kaydırdığınız.
 8. Sayfa içerisinde girdiğiniz tüm bilgiler.
 9. Sayfaya bir şey sürükleyip sürüklemediğiniz.
 10. Kopyaladığınız ya da yapıştırdığınız herhangi bir bilgi alınabilir ve size bir şey kopyalattırılabilir.
 11. Fare imleci değiştirme.

Gibi birçok bilginiz alınabilir ve birçok işlem yaptırılabilir. Ancak tüm bu işlemler ek bir kod eklemeyi gerektirdiğinden açılış hızını ciddi anlamda değiştirecektir. Dolayısıyla web siteleri bu bilgilerin çoğunu önemsemiyor. Arama motorları web sitelerinin hızlarını bir sıralama faktörü yaptığından beri en sade ve az kodla iş bitirilmeye çalışılıyor.

Sonuç Olarak IP Adresinden Yer Tespiti Mümkün Mü?

Noktası noktasına mümkün değil. Ancak şehir bilgisine kadar kısmen mümkündür. Eğer ortada hukuksal bir sorun yoksa sadece şehir bilgisine kadar alabilirsiniz. Dolayısıyla internette gezinirken ip adresinizi gizlemek uğraşmanız gereken bir işlem değildir. Zaten bir uygulama sizin hangi ip adreslerini kullandığınızı ve şehir bilginizi isterse özellikle mobil ve masaüstü uygulamalar bulacaktır.

Hiçbir şey yapmayıp sadece bir web sitesine giriş yaptığınızda bile birçok işlem yapılması mümkündür. Javascript ajax yardımı ile istenilen bir web sitesine POST ya da GET isteği gönderilebilir. Bu da siz bir web sitesini açtığınızda sunucuya gönderdiğiniz istek ile aynı istek türündedir. Dolayısıyla herhangi bir web sitesine bilgi gönderebilir ve bilgi alınabilir. IP adresinden yer tespiti mümkün mü? Sorusu konum bilgisine izin vermediğiniz sürece şehir derecesinde sınırlı kalacaktır.

Kategori: