AÇILARI GÖNYESİZ NASIL ÖLÇERİZ?
açıları gönyesiz nasıl ölçeriz ? Bu yazıda açıları nasıl ölçeriz sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Ancak bilmemiz gereken bazı terimler var; 

[AB = AB ışını anlamına gelir. 

Işın:

Bir ucu kapalı diğer ucu sonsuza giden bir çubuk gibi düşünülebilir.

AÇILARI GÖNYESİZ NASIL ÖLÇERİZ?Bir açı iki ışının birleşmesi ile oluşur.

AÇILARI GÖNYESİZ NASIL ÖLÇERİZ?Şimdi açımızın nasıl ölçülebileceğine bakalım;


AÇILARI GÖNYESİZ NASIL ÖLÇERİZ?


Şimdi açımızın kaç derece olduğunu tam anlamıyla ölçebiliriz.

Bu ölçümü yapmak için A noktasını merkez alan herhangi bir çember alalım. Örneğin r1 yarıçaplı çember. a açısının ölçüsünü bulmak için BC yayının uzunluğunu r1 yarıçaplı çemberin uzunluğuna oranlamamız yeterlidir.AÇILARI GÖNYESİZ NASIL ÖLÇERİZ?

AÇILARI GÖNYESİZ NASIL ÖLÇERİZ?Bazı kavramlar

Ölçme:

Bir büyüklüğe bir sayı karşılık getirmek. 

Standart Ölçme:

Herkesin aynı sonucu bulduğu ölçme biçimidir. 

Açı:

Başlangıç noktası aynı olan iki ışının birleşim kümesine açı denir. 

RADYAN:

Bir çemberin uzunluğunda Bir yarıçap uzunluğuna radyan denir. Bir çember çevre uzunluğu formülünden çevresinin yarıçap uzunluğuna oranı =6,28 çıktığından bir çember 6,28 radyandır. 

Günlük hayatta bize açıların nasıl ölçüleceği ilk gönye ile öğretiliyor ancak yinede hatalı sonuçlar buluyoruz. Bu yazımızdaki açı ölçme yöntemi ile ölçtüğümüz açıların değerleri tamamen doğrudur. Ancak her şeyde olduğu gibi bu ölçümde de hata payı vardır. Kabul edilebilir hata payı bir birimin yarısı kadardır. Örneğin metre cinsinden ölçüyorsak kabul edilebilir hata payı yarım metredir. Santimetre cinsinden ölçüyorsak kabul edilebilir hata payı yarım santimetredir. Bir örnek vermek gerekirse bir kapının uzunluğunu ölçmemiz gerekiyor. 2 m çıktı. Bu uzunluğun hata payı en fazla yarım metre olabilir. Günlük hayatta yaptığımız ölçümler de dahil olmak üzere a ‘dan z ‘ye her ölçümde bu hata payı vardır. 

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Lütfen yorum yapmayı unutmayın. Daha fazla içerik için Anasayfa’ya gidebilir yada İletişim bölümünden benim ile iletişime geçebilirsiniz.

Kategori: