Bu yazıdan c tipi ve b tipi sigortalar arasındaki farkları ve eve c tipi sigorta takmak sorun olur mu? sorusunun yanıtını alabilirsiniz. Bu sorunun kısa cevabı evet olur. Bir aşağıdaki başlıktan c ve b tipi sigortaların farkını, bir sonraki başlıkta ise sorunuzun yanıtını direk olarak alabilirsiniz. Sigortalar çoğu zaman bozulmuş gibi görünebilir ancak bozulmamış olabilirler. Sigortanızın bozulup bozulmadığınız aşağıdaki bölümlerde vermiş olduğum linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Eve C Tipi Sigorta Takmak Sorun Olur Mu?

Eve C Tipi Sigorta Takmak Sorun Olur Mu? – C ve B Tipi Sigortaların Farklılıkları

C tipi sigortalar genellikle fabrikalarda bulunan gecikmeli atan sigortalardır. Bu sigortaların en büyük özelliklerinden birisi motorların çalışmaya başlarken normalden kat ve kat fazla çektiği akımı dengeleyebilmeleridir. Motorlar kalkış sırasında normalden çok fazla akım çekerler. Normal sigortalar bu akıma karşı anında atarak devreyi korumak isterler. C tipi sigortalar ise motorların kalkış sırasında anlık çektiği aşırı akımı kısa süreliğine görmezden gelir. Bu da bu sigortaların gecikmeli atması demektir.

Normal bir B tipi sigortanın iç yapısında belirli bir akıma geldiğinde ısınan bir çubuk vardır. Bu çubuk ısındığında yamularak devrenin bağlantısını keser. Bu sayede aşırı bir akım çekilmesi durumunda çubuk anlık ısınır ve bağlantıyı keser.

C tipi sigortaların yapısı ise anlık ısınmayacak şekilde ayarlanmıştır. Bu sigortalar anlık akım yükselmelerini normal karşılar ve gecikmeli atar. Bu sebeple fabrika tesisatlarında genellikle de motor devrelerinde C tipi sigortalar tercih edilir.

Eve C Tipi Sigorta Takmak Sorun Olur Mu?

Eve c tipi sigorta takmak sorun olur mu sorusunun cevabı bu sebeple evet olur. Eğer evinizde bir elektronik alet sorunlu ise c tipi sigorta atana kadar kablo erimesi veya yangın çıkması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ya da fazla akımdan dolayı ev tesisatınızın bilmediğiniz bir bölümünün erimesi ve eşyalarınızın arızalanması gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Tabii sigortanızın bozuk olduğundan eminseniz.

Sigortalar bozuk olmasa bile bozukmuş gibi davranabilir. Öncelikle sigortaların bozulup bozulmadığını nasıl anlarız? Yazıma giderek sigortanızın bozuk olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Daha sonra bozuk olduğuna eminseniz sigorta tipine göre yenisi ile değiştirmeniz gerekir.

Sigortalar nadiren de olsa bir sorun olmadığı halde arızalanabilirler. Ancak genellikle ciddiye alınacak bir sorun vardır. Evinizde bulunan sigortalar kablo hatlarınızın kaldırabileceği ortalama bir akıma göre seçilmektedir. Dolayısıyla bir sigortanın atması bu akım sınırının aşılması demektir. Eğer yeni bir sigorta taktığınızda da aynı sorunlarla karşılaşıyorsanız yukarıda linkini vermiş olduğum yazıya giderek sorununuzu detaylı bir şekilde çözebilirsiniz.