Planlı elektrik kesintisi önceden öngörülmüş bir arızanın ya da yapılması gereken bir bakımın planlanması ve faaliyete geçirilmesidir. Elektrik enerjisini prizlerimizde bulunan 220 volt şeklinde üretim yerinden evlerimize getirmek mümkün değildir. Eğer 220 volt gibi bir voltaj değeri ile elektriğin üretim yerinden evimize bir kablo çekmiş olsaydık evimize gelmeden voltaj çok düşük seviyelere düşmüş olurdu. Bu durumun sebebi kablonun direnci diyebiliriz. Dolayısıyla elektriğin üretiminden dağıtımına birçok süreçten geçmesi gerekiyor. Evlerimize gelene kadar elektrik enerjisi binlerce volttan 210 – 250 volta düşürülür. Elektrik enerjisini taşıma işlemini gerçekleştiren kablo, trafo, şalter vb. araçlar bu yükü taşımak için bakıma ve tamire ihtiyaç duyuyor.

Üzerinden binlerce volt ve amper geçen trafo, kablo vb. malzemeler zamanla yıpranarak bakıma, tamire ya da değişime ihtiyaç duyar. Sadece sizin elektrik kullanımınız az olsa da sizin gibi birçok bina ve işyeri de işe katılınca ortaya ciddi bir elektrik enerjisi çıkıyor. Çevrenizde bulunan bir fabrika bile saniyede binlerce amper elektrik enerjisi kullanabiliyor. Bu fabrikaların kullandığı enerji ve çevresindeki evlerin kullandığı enerji göz önüne alındığında tesisatın bakıma ihtiyaç duyması gayet normal karşılanması gerekenbir durumdur. Bir bakımın yapılmayıp daha büyük bir hasara yol açmasındansa her malzemenin düzenli aralıklarla bakımının yapılması en doğrusudur. Dolayısıyla planlı elektrik kesintileri özellikle de eski bir tesisatınız varsa her zaman başınıza gelebilecek bir durumdur.

Planlı Elektrik Kesintisi Nedir? Planlı Kesinti Haberini Nereden Alabilirim?

Planlı elektrik kesintisi olacağında elektrik firmaları sizi genellikle 48 saat önceden bu kesinti hakkında bilgilendirecektir. Elektrikler kesilmeden önce bir diğer başlıkta bulunan durumları göz önünde bulundurarak bazı önlemler almanız en doğrusu olacaktır. Elektrik geri geldiğinde binlerce amperin aynı anda dağıtıldığını göz önünde bulundurursak tedbir almanız evinizde çıkabilecek bazı arızaları önleyecektir.

Planlı elektrik kesintileri nadiren çok büyük alanlarda olsa da genellikle küçük alanları kapsar. Binlerce volt olan yüksek gerilimin yine binlerce volt olan orta gerilime ve ardından evimize ulaşan orta gerilime dönüştürülmesi sürecinde büyük rol oynayan trafoların belirli zaman aralıklarında bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımlar yapılmadığında trafo arızalanması durumunda değiştirilmesi ya da tamir edilmesi çok uzun sürebilir. Bu sebeple bakıma ihtiyaç duyan her malzeme planlı elektrik kesintilerinde kontrol edilir.

Planlı elektrik kesintisi haberini nereden alabilirim sorusunun cevabı elektrik firmanızdan geçmektedir. Hangi elektrik dağıtım firmasını kullanıyorsanız o elektrik firmasının ana sayfasına girmeniz ya da planlı elektrik kesintisi yazdıktan sonra firma adınız yazmanız yeterli olacaktır. Planlı elektrik kesintileri çok önceden haber verildiğinden hiç zamanı olmayan birisi bile elektrikler kesilmeden önlem alabilir. Elektrik firmaları bu kesinti haberlerini size çok önceden farklı platformlardan verebilir. Sizin evinizi de kapsayan bir elektrik kesintisi olduğunda cep telefonunuza mesaj gelebilir. Eğer elektrik dağıtım firmanızın uygulaması varsa bu uygulamalardan da haber alabilirsiniz.

Planlı Elektrik Kesintisine Karşı Alınabilecek Önlemler

Planlı elektrik kesintisi olduktan sonra birçok yerde elektriğin gitmesi demek sorun giderildiğinde ya da bakım yapıldığında birçok yerde aynı anda elektrik gelmesi demek olduğundan büyük sorunlar çıkabilir. Evinizdeki ya da işyerinizdeki elektrik şebekesinde bulunan voltaj değeri sürekli 210 – 250 volt arasında değişmektedir. Bu da cihazlarınızın sınırlarının bu voltaj aralığında olması demektir. Planlı elektrik kesintilerinde enerji aniden verildiğinden elektriğin geldiği ilk anlarda çok düzensiz bir voltaj değeri ile karşılaşabilirsiniz.

Planlı Elektrik Kesintisi Nedir?

Evinizde bulunan elektronik cihazlar sürekli değişen voltaj değerine ayak uyduramayıp arızalanabilir. En basitinden herhangi bir elektronik cihaz ya da beyaz eşyanızın içerisinde bulunan bir kondansatörün 50 volt sınırı varsa devreye 60 volt geldiğinde kondansatör patlayabilir ya da şişebilir. Elektronik devrelerde voltajı ayarlayan elektronik parçaların da belirli sınırları olduğundan bu durum yaşayabileceğiniz bir durumdur. Voltajı düzenleyen diyot ve kondansatör gibi elektronik elemanların bu değişimi kaldıramaması sabit voltaj gelmesi gereken karta düzensiz voltaj gelmesine sebep olabilir. Bu da elektronik devre elemanlarının stabil çalıştığı voltajdan farklı bir voltaj alması demektir.

İlginizi çekebilecek bazı içerikler:

Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri

Eve C Tipi Sigorta Takmak Sorun Olur mu?

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında evinizde sabit bir voltajın olması sizi birçok sorundan kurtaracaktır. Herhangi bir malzeme almadan da bazı önlemler alınabilir ancak evinize gelen voltajı düzenleyen bazı parçaların evinizin tesisatına dahil edilmesi çok daha kesin bir yöntem olacaktır. Ani voltaj düşüşleri ve yükselişlerini düzenleyen bir elektrik elemanı sizi elektrik kesintisinden koruyacaktır.

Planlı Elektrik Kesintisine Karşı Alınabilecek Önlemler

1- Arızalanması muhtemel bilgisayar gibi elektronik eşyalarınız için bir voltaj dengeleyici alabilirsiniz. Tabii ki binanızın ya da katınızın elektrik girişine de buna benzer malzemeler taktırabilirsiniz.

2- Evinize bir jeneratör alabilirsiniz. Ancak bu gibi önlemler genellikle sunucu barındıran işyerleri için kullanılması daha normal yöntemlerdir. Evinizde elektriğin hiç kesilmeden devam etmesi gerekiyorsa bu yola başvurabilirsiniz.

3- Bir şey almadan da bazı önlemler alabilirsiniz. Elektrik kesildiğinde elektronik malzemelerin içerisindeki kondansatörler cihazın biraz daha çalışarak kendisini kapatmasını sağlayacağından kesilme anı pek önemli olmayabilir. Ancak elektrik geldiğinde voltaj düzensiz olabileceğinden fişe takılı bir cihaz bırakmamanız en doğrusu olacaktır. Voltaj dengeleyici bir elektrik elemanı kullanıyorsanız bu durumu göz ardı edebilirsiniz.

4- Eğer gece saatlerine yakın saatlerde bir kesinti olacaksa bunu önceden bilmeniz ve tedbir almanız gerekebilir. Pil ile çalışan ışıklandırmaları kesinti olmayacağını bilseniz dahi el altında bulundurmanız hayat kurtarıcıdır.

Sürekli Planlı veya Planlı Olmayan Elektrik Kesintisi Oluyor

Unutmamalısınız ki elektrik kesintileri keyfi bir durum değildir. Herhangi bir elektrik kesintisinin sebebi sizi aylarca elektriksiz bırakabilecek bir sorunun çözülmesi olabilir. Elektriğinizin sürekli kesilmesi size gelen dağıtım yollarının bakımının ya da tamirinin yapılması sebebiyle olabilir. Eski bir altyapı sebebiyle planda olmayan kesintiler de olabilir. Bu kesintileri gidermek için elektrik firmaları 7 / 24 uğraştığından sabırla beklemeniz size hizmet vermek için gece gündüz çalışan insanlara bir nebze fayda sağlayacaktır.

Sürekli Planlı veya Planlı Olmayan Elektrik Kesintisi Oluyor

Bir elektrik kesintisi olduktan sonra kesintinin olduğunu elektrik dağıtım firmanıza bildirmeniz ve beklemeniz süreç için en sağlıklısı olacaktır. Google’a firma adını yazıp iletişim numarasını bulabilirsiniz.