Sigorta yerine kablo teli bağlasam sorun olur mu? Sorusunun cevabı kısa vadede bir sorun olmaz ancak sorunlu sigorta yerine en kısa vadede yenisi takılmalıdır. Sigortalar normal şartlarda bir sorun olmadığında uzun yıllar bozulmadan çalışabilirler. Bir sigortanın küçük veya büyük fark etmeksizin bozulması bir sorunun olduğunun işaretidir. Ancak bir sigortanın bozulup bozulmadığını sadece atması ile anlayamayız. Üzerinde yük varken açtığınızda sürekli atıyorsa evinizdeki tesisatta veya bir elektronik eşyada sorun olabilir. Üzerinde yük yokken veya elektrik yokken sürekli atıyorsa sigortanız bozulmuştur. Sigortanızın bozulup bozulmadığını anlayabilmek için buraya tıklayarak sigortaların bozulup bozulmadığını nasıl anlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sigorta yerine kablo teli bağlasam sorun olur mu?Sigortam Bozulduğunda Ne Yapmam Gerekir?

Sigortanın büyüklüğüne ve gücüne göre yapmanız gerekenler değişiklik gösterebilir. Sigortanız 12 volt gibi düşük değerler için çalışıyorsa ve işiniz acilse kablo teli kullanarak kısa bir süre idare edebilirsiniz. Ancak özellikle 12 volt gibi voltaj değerlerinde çalışan elektronik kartlarda sigortanın patlaması pek de kablo ile idare edilebilecek bir durum değildir. Sigortaların patlama sebebi üzerinden kaldırabilecekleri amper değerinden daha fazla bir amper geçmesidir? Sigorta yerine kablo teli bağlasam sorun olur mu? Sorusunun cevabı düşük voltajla çalışan devrelerde kısa vadede sorun olmaz. Ancak kablo bağladığınızda yüksek bir amperle karşılaşan devre yoları veya devre elemanları patlayabilir.  Bu sebeple elektronik kartlarda bir sigorta arızalandığında kesinlikle en kısa sürede değiştirmeniz gerekir. Kısa vadede kablo bağlayacaksanız da kalın bir kablo yerine çok telli kabloların tellerinden 3 veya 4 amper için 2 tane bağlayabilirsiniz. Bu yol asla bir çözüm değildir. En kısa vadede patlayan sigortanın değerine bakılıp yenisinin yerleştirilmesi gerekir.

Ev Sigortası Bozulursa Ne Yapmam Gerekir?

Ev sigortaları küçük sigortalardan çok daha tehlikelidir. Elektrik bilginiz yoksa kesinlikle panonun koruyucu kısımlarını açmayın ve kablolarla oynamayın. Bu sigortalarda 220 volt gibi bir voltaj değeri vardır. Yanlış bir hareketinizde elektrik çarpabilir. Eğer elektrik bilginiz varsa Sigorta yerine kablo teli bağlasam sorun olur mu? Sorusunun cevabı burada sorun olur. Binayı koruyan birden fazla sigorta vardır. Ancak siz panonun içerisindeki sigortayı kısa devre yaparsanız bina tesisatının genel sınırını yok etmiş olursunuz. Tabii yukarıdaki sigortalara elektrik gelmeden önce kaçak akım röleleri gibi birçok sigortayla kontrol edilmektedir. Ancak bu kaçak akım röleleri 64 amper yada daha yukarısı değerlere sahiptir.

Sigorta yerine kablo teli bağlasam sorun olur mu?

Dolayısıyla sizin eviniz sigortayı kısa devre yaptığınızdan diğer evlere göre daha fazla akım çekebiliyor. Bu durumda da eğer bir beyaz eşyanız veya evinizdeki herhangi bir elektronik eşyanız bozulmuşsa ve normal şartlardan daha fazla akım çekiyorsa evinizde yangın çıkabilir. Ev tesisatında sigortayı kısa devre yapmak normal tesisata göre çok daha tehlikelidir. Bu durumda size öncelikle sorunun sigortadan mı yoksa ev tesisatından mı öğrenmeniz. Bunu öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer sorun sigortadan ise kısa vadece elektrik bilginiz varsa kablo bağlayabilirsiniz. Ancak sorun evde ise kesinlikle sorunun çözülmesi ve ardından sigorta arızalanmış ise sigortanın değiştirilmesi gerekir.

Size tavsiyem sigortaları elinizden geldiğince kullanmanız. Kablo kesin bir çözüm olmadığı gibi çok da tehlikelidir.