Yüksek amperli ev sigortaları için el ile kontrol, düşük amperli sigortalar için ise avometre ile kontrol ederek sigortaların bozulup bozulmadığını kontrol edebilirsiniz. Bir sigortanın bozulup bozulmadığını anlamak için en kesin kontrol yolu ölçü aletlerinden geçmektedir. Bazı durumlarda ölçü aleti olmadan da kontrol edebilmeniz mümkün. Bu yazıda sigortaların bozulup bozulmadığını nasıl anlarız? Sorusuna iki farklı başlıkta bakacağız. Ev sigortaları ve elektronik kartlardaki sigortalar olmak üzere iki başlıkta toplayarak bozulduklarını veya bozulmadıklarını nasıl anlayabileceğinizi anlatacağım.

SİGORTALARIN BOZULUP BOZULMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Sigortaların Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarız? Ev Sigortaları

Ev sigortaları genel olarak çok zor bozulan sigortalardır. Bu sigortaların sürekli atması onların her zaman bozulduğu anlamına gelmeyebilir. Kullandığınız herhangi bir elektronik eşya da sigortaların bozulmuş gibi davranmasına neden olabilir. Sigortaların bozulup bozulmadığını nasıl anlarız? Sorusuna ev sigortaları için kesin bir yanıt almak oldukça zordur. Sigortayı sökerek ölçü aleti ile kontrol etmek en kesin sonucu verecektir. Sigortayı sökmeden kontrol etmek isterseniz sigortanın atma sebebinin ev tesisatından mı yoksa sigortadan mı kaynaklı olduğunu bulmanız gerekir.

Öncelikle evinizdeki bütün elektronik eşyaların fişini çekmelisiniz. Bu eşyalara beyaz eşyalar ve lambalar da dahil. Elektrik ile çalışan her şeyin fişini çekin. Daha sonra sigortayı açmayı deneyin. Eğer açtığınızda açık kalırsa sorun evinizdeki bir eşyadan kaynaklıdır. Bu durumda fişleri teker teker takarak sorunun hangi eşyada olduğunu bulabilirsiniz. Eğer hala atmaya devam ederse aşağıdaki resimde de gördüğünüz bina ana sigortalarını kapatmanız gerekir.

SİGORTALARIN BOZULUP BOZULMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Bu sigortalar binaya saf olarak gelen elektriğin karşılaştığı ilk kapılardır. Bu sigortaları kapattığınızda binanı elektriği tamamen kesilir. Bu sebeple bir apartmanda oturuyorsanız katta bulunan diğer kişileri bu durumdan haberdar etmeniz oldukça önemlidir. Bu sigortayı kapattıktan sonra sorunlu sigortayı açmayı deneyin.

Eğer hala atıyorsa bu sigorta kesinlikle arızalıdır. Hala emin olamıyorsanız bir ölçü aletini kısa devre konumuna alarak kontrol edebilirsiniz.

Eğer atmıyorsa büyük ihtimal ile bina tesisatında bir arıza vardır. Yeni sigorta ile eski sigortayı değiştirdikten sonra hala bu problem ile karşılaşırsanız bir elektrikçiye başvurmanız gerekir. Bina tesisatında bulunan kablolar yanmış veya erimiş olabilir.

Sigortaların Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarız? Elektronik Devre Sigortaları

Bu sigortaların bozulup bozulmadığını anlamak diğer sigortalara göre daha kolaydır. Daha çok şeffaf olan bu sigortaların patladığını gözünüz ile de görmek mümkün. Bazı şeffaf olmayan sigortalarda ise bozukluk olup olmadığını bulmak için avometre kullanmak neredeyse zorunlu hale geliyor. Eğer bir ölçü aletiniz yoksa basit bir lamba devresi kurabilir kabloların arasına sigortayı koyarak test edebilirsiniz. Ölçü aletini kısa devre konumuna aldıktan sonra iki ucuna propları değdirmeniz yeterli olacaktır. Bu sigortaların arızasını tespit etmek daha az tehlikeli ve kolaydır. Ancak çarpılma ihtimalinizi her zaman aklınızda bulundurmanız gerekir. Hiç tahmin etmediğiniz devrelerde hiç tahmin etmediğiniz voltajlarla karşılaşabilirsiniz.

Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi lütfen unutmayın. Daha fazla içerik için anasayfaya dönebilir, bizimle iletişime geçmek için iletişim bölümüne gidebilirsiniz.