Ana sayfam indexlenmiyor sorununun çözümü birkaç adımdan oluşuyor. Bu adımların bazıları sizden kaynaklı hatalar olabilirken bazı hatalar da tema yapımcıları veya Google tarafından oluyor. Tüm yazılarınızın indexlenmesi ancak ana sayfanızın indexlenmemesi bir sorun doğuruyor. Kullanıcılarda marka değeri oluşturduğunuzda ana sayfanızın Google tarafından indexlenmemesi hiç hoş bir durum olmayacaktır. Bu sorunun birden çok nedeni olduğu gibi birçok da çözümü vardır. Aşağıda bulunan başlıklar altında bu çözümleri tek tek inceledik.

ANA SAYFAM İNDEXLENMİYOR SORUNU

Ana Sayfam İndexlenmiyor Sorunu Çözüm 1 – Site Adı Seçimi

Web sitenizi ana sayfasının Google tarafından indexlenmemesinin en temel nedenlerinden birisi site ismi seçimidir. Site isminizi seçerken ve alan adınızı alırken detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bu seçimin yanlış yapılması ana sayfanızın indexlenmemesine veya onlarca sayfa sonrasına indexlenmesine neden olabilir. Bir örnek vermek gerekirse sitenizin adı mathsproof olsun. Bu isim İngilizcede matematiksel ispat anlamına geldiği için Google aramalarında sizin çıkmanız neredeyse imkansızdır.

Web sitenizin ismi ile aynı isimde bir firma veya İngilizce terim olması web sitenizin indexlenmemesine neden olabilir. Bu tür durumlarda yapabileceğiniz pek de bir şey yoktur. Sizden yıllar önce açılmış bir firmanın ismi ile benzer bir isim kullanmanız sizin web sitenizin isminin marka olamayacağı anlamına gelebilir. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için web sitenize isim düşünürken bulduğunuz isimleri arama motorlarında aratarak bu isim ile veya benzeri ile kurulmuş bir yapı var mı? Sorusunu incelemektir.

Ana sayfam indexlenmiyor sorununun çözümü bazen sadece bu başlık sebepli olabilir. Emin olmak için web sitenizin adını Google’a yazarak sayfaları gezmeniz gerekebilir. Eğer onlarca yüzlerce sayfa gezdikten sonra web sitenizin ana sayfasının indexlendiğini görürseniz sorununuz kesinlikle bu konu ile alakalıdır.

Eğer site:alanadınız.com şeklinde sitenizi Google’da arattığınızda ana sayfanız çıkmıyorsa sorununuz bu başlık ile alakalı olmayabilir. Bu aratmayı yaptığınızda sitenizin adı çıkıyorsa onlarca yüzlerce sayfa gezmenize gerek olmayabilir. Büyük ihtimal ile sorununuz bu başlık ile alakalıdır. Onlarca yüzlerce sayfa gezmeniz sadece kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenmenizi sağlayabilir. Tabii bu aramayı sizin yerinize yapabilecek SEO araçları da mevcut. Kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenmek için web sitem kaçıncı sırada gibi bir arama yaptırmanız yeterli olacaktır.

Ana Sayfam İndexlenmiyor Sorunu Çözüm 2 – Tema Kaynaklı Sorunlar

Çok nadir de olsa ana sayfanın indexlenmemesinin sebebi tema kaynaklı olabilir. Temanızın ana sayfasına tema yapımcıları anahtar kelimeleri doldurarak birden fazla h1 etiketi kullanmışlarsa ana sayfanızı Google indexlemeyebilir. SEO adı altında yapılan tüm çalışmaların doğal olması gerekir. Gereğinden fazla anahtar kelime kullanmak ana sayfanız dahil tüm sayfalarınızı etkileyebilir.

Ana sayfanıza sağ tıklayarak h1 etiketlerini arayın. Eğer birden fazla h1 etiketi kullanılmışsa bir tane kalıncaya kadar tüm h1 etiketlerini silin. Tema düzenleme bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ctrl + f tuşlarını kullanarak h1 araması yapabilirsiniz.

Ana Sayfam İndexlenmiyor Sorunu Çözüm 3 – robots.txt ve noindex

Ana sayfam indexlenmiyor sorununun çözümünde bakılması gereken ilk durumlar noindex etiketi ve robots.txt olmalıdır.

ANA SAYFAM İNDEXLENMİYOR SORUNU ÇÖZÜMÜ

Google Search Console ekranına girdiğinizde soldaki menülerden kapsama tıkladıktan sonra önünüze gelen ekranda hariç bırakıldıyazısına tıklayın. Bu kısımda en altta robots.txt tarafından engellendiyazısını göreceksiniz. Bu yazıya tıkladığınızda ana sayfanızın linkini görüyorsanız robots.txt sizin ana sayfanızın indexlenmesini engelliyordur. Bu durum sadece ana sayfa için değil tüm içerikleriniz için geçerlidir. Robots.txt tarafından engellenen linklerde Search ibaresi geçmiyorsa ve indexlenmesini istediğiniz bir link ise robots.txt dosyanızı kontrol etmeniz gerekir. Google Search Console kapsam raporlarından web sitenizin hangi içeriklerinin sorunlu olduğunu hariç bırakıldı bölümünden inceleyebilirsiniz. Aktif bir şekilde takip etmeniz gereken bir bölümdür.

Bunun dışında ana sayfanıza farkında olmadan noindex etiketi eklemiş olabilirsiniz. Ana sayfanıza sağ tıkladıktan sonra ctrl + f tuşlarına tıkladıktan sonra noindex ve nofollow yazarak bu etiketlerin ana sayfanızda olup olmadığını incelemeniz gerekir. Eğer var ise hemen bu etiketleri yazı editörünüzden değiştirmeniz gerekir. Daha sonra aşağıdaki başlıkta bulunan işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

Ana Sayfa İndexlenmiyor Sorunu Çözüm 4 – Search Console

Eğer bu adımların hiçbiri ile ilgili bir sorununuz yoksa sitenizi yeni açmış olabilir ya da Google nedenli bir sorun sebebiyle index alamıyor olabilirsiniz. Web sitenizi yeni açtıysanız Google botlarına incelemeleri için süre tanımanız gerekir. Bu durum sadece ana sayfanız değil tüm sayfalarınız için de geçerlidir.

Eğer sorununuz Google taraflı ise bu sorunun çok daha basit bir çözümü vardır. Google Search Console ekranını açtıktan sonra üstte bulunan arama kutusuna https://www.zfcakademi.comşeklinde kendi sitenize uygun biçimde yazın.

ANA SAYFAM İNDEXLENMİYOR SORUNU

Arama yaptıktan sonra sizi yukarıdakine benzer bir ekran karşılayacaktır. Bu ekran yukarıdaki gibi yeşil ile kaplı değil ise Google tarafından bu url dizine eklenmemiştir.

Bu aşamada yapmanız gereken ilk şey canlı url’yi test etdemektir. Url’yi test et dedikten sonra sayfa yukarıdaki gibi yeşil ile kaplanır ise bu url Google tarafından indexlenebilir. Bu aşamadan sonra dizine eklenmesini iste diyerek bekleyebilirsiniz. Bu işlem birkaç hafta içinde sorununuzu çözecektir. Eğer hala kırmızı bir ibare varsa veya bir hata varsa bu ekranda bulunan hataları acilen çözmeniz gerekir. Çözdükten sonra aynı aşamaları uygularsanız ana sayfanız indexlenecektir.

Kategori: