Bu yazıda Blogger’da kullanıcıların çok rahat görebilecekleri yerlere reklam yerleşiminin nasıl yapılacağını inceleyeceğiz. Siz bu yazıyı okuduğunuzda reklamlar nerede olur bilemem ancak ben h1 başlığının (sayfanın ana başlığı) altında, yazı sonunda ve yorumların altında reklam yerleşimi yaptım. Reklam yerleşimi yapmak Blogger’da diğer hizmetlere göre çok kolaydır. Bir sonraki başlıktan Blogger reklam yerleştirme nasıl yapılır konusundaki her şeyi öğrenebilirsiniz.

Blogger Yazı Başına ve Yazı Sonuna Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır?

1- Adsense veya hangi reklam şirketini kullanıyorsanız o reklam şirketinin ana sayfasına girin ve bir reklam oluşturun. Ben Adsense kullandığımdan yazı içi reklamlar kategorisinden bir reklam oluşturdum. Reklamı oluşturduktan sonra size verilecek kodu kopyalayın ve bir not defterine yapıştırın.

Blogger Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır

2- Blogger hesabınıza giriş yaptıktan sonra (reklam onayı alan alan adınızın bulunduğu blog hesabı) Tema > HTML’yi düzenle adımlarını uygulayarak temanızın kodlarının bulunduğu bölümü açın.

Blogger Yazı Başına ve Yazı Sonuna Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır

3- Tema kodlarının bulunduğu bölüme ctrl + f yapın ve <data:post.body/> kodunu arayın. Bu kod ana sayfa ve içerik sayfalarınıza içerikleri ve resimleri getiren koddur. Dolayısıyla ana sayfa, içerik sayfası ve birçok sayfanın içeriklerini getirebiliyor. Bu sebepten sıra sıra arattığınız kodları silip inceleyerek gitmeniz gerekiyor.

Örnek olarak <data:post.body/> kodunu arattıktan sonra karşınıza çıkan ilk <data:post.body/> kodunu silin ve içerik sayfanızı inceleyin. Eğer hala yazının kendisi duruyorsa ctrl + z yaparak yaptığınız silme işlemini geri alın ve bir sonraki <data:post.body/> kodunu bulup aynı işlemleri uygulayın. Ben de sizinle aynı işlemleri yaparak bu kodu Blogger’ın hazır bir temasından buldum. Aşağıdaki fotoğraflardan kodun silindiği ve silinmediği hallerini görebilirsiniz.

Blogger Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır

Blogger Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır

Gördüğünüz gibi bulduğumuz <data:post.body/> kodu sadece içeriği etkiliyor. Eğer başlığın üstü veya başka bir alana yerleşim yapmak istiyorsanız diğer başlığı da inceleyebilirsiniz. Konumuza dönecek olursak bulduğumuz <data:post.body/> kodu yardımıyla başlığın hemen altı ve yazının hemen sonuna reklam ekleyelim.

Ben reklam yerine bir yazı yerleştireceğim ancak siz not defterine kaydetmiş olduğunuz reklam kodunu direk yapıştırdığınızda hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız.

4- Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi <data:post.body/> kodunun hemen üstüne ve hemen altına almış olduğunuz reklam kodunu direk yapıştırın. Aynı kodu yapıştırmanız Adsense’nin aynı koda farklı reklamlar çıkarması sebebiyle sorun olmayacaktır. Ben de aynı kodları yapıştırarak kullanıyorum ve farklı reklamlar çıkıyor. Ancak içiniz yine de rahat etmeyecekse iki farklı reklam kodunu da kullanabilirsiniz.

Kodun önceki hali:

Blogger Yazı Başına ve Yazı Sonuna Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır

Kodun sonraki hali:

Blogger Yazı Başına ve Yazı Sonuna Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır

Yukarıda da gördüğünüz gibi <data:post.body/> kodunun üst ve altına reklam kodu eklediğinizde aşağıdaki gibi yazı baş ve sonuna reklamlar çıkıyor. Ben bir yazı ekledim ancak reklam kodu eklediğinizde reklamlarınız çıkacaktır.

Blogger Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır

 
Blogger Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır

Eğer reklamlar çıkmıyorsa yeni bir reklam oluşturduğunuz için beklemeniz gerekir. Bekleme sürecindeyken bile eğer ilgili yerlerde boşluklar gözükmüyorsa yanlış etikete reklam kodu eklemiş olabilirsiniz. Yukarıda da anlattığım şekilde silerek ilerleyin ve doğru kodu bulduğunuzda tekrar bu işlemleri uygulayın.

Blogger Başlığın Baş veya Sonuna Reklam Nasıl Eklenir?

Blogger Reklam Yerleştirme Nasıl Yapılır? Sorusuna burada da yanıt yukarıda olduğu gibidir. Ancak burada <data:post.body/> kodu yerine <data:post.title/> kodunun üst ve altına ekleme yapacağız.

Yukarıda anlattığım adımları <data:post.title/> kodu üzerine de uyguladığınızda yazının başına veya sonuna reklam eklemiş olacaksınız. Ctrl +f yaparak <data:post.title/> kodunu arayın silin ve içerik sayfanızın başlığının durup durmadığını inceleyin. Eğer hala duruyorsa ctrl + z ile yaptığınız işlemleri geri alın ve doğrusunu bulana kadar bu işleme devam edin.

Doğru etiketi bulduktan sonra bu etiketin üst ve altına reklam kodlarınızı yerleştirin. Temayı kaydedin ve sonucu gözlemleyin. Aşağıda koda eklediğim yazının başlığın alt ve üstünde çıktığını kolayca görebilirsiniz. Bu kodlar Blogger altyapısında tamamen sabit kodlardır. İstediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.

Blogger Başlığın Baş veya Sonuna Reklam Nasıl EklenirBlogger Başlığın Baş veya Sonuna Reklam Nasıl Eklenir

Eğer başka bölümlere de reklamlar eklemek istiyorsanız reklam eklemek istediğiniz bölümün temada yerini bulmak zorundasınız. Sağ tık incele yaptıktan sonra o öğrenin id veya class içerisinde yazan id ve class değerlerini temanın kod bölümünden ctrl + f yaparak aratın. Bir şeyler eklemeyi deneyin. Eğer eklenmiyorsa veya ekleyemediyseniz yorum bölümünde belirtmeniz yeterli olacaktır. Size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bunun dışında yeni kurduğum Bloggertema kodlama platformuna da renkli linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer Adsense onayı alamıyorsanız da BLOGGER ADSENSE ONAYI NASIL ALINIR? Yazıma giderek bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kategori: