Google Search Console benzeri eklenebilecek arama motorlarına Yandex Webmaster tool ve Bing Webmaster tools örnek verilebilir. Tabii ki Google’da olduğu gibi bu arama motorları da sitenizi siz eklemeseniz de dizine ekliyor. Eğer bu Webmaster araçlarına sitenizi henüz eklemediyseniz site:siteadi.com tarzı bir arama yaparak sitenizin dizine eklendiğini görebilirsiniz.

Yandex Webmaster Tool Site Nasıl Eklenir?

1- Google’a yandex Webmaster tool yazdığınızda karşınıza çıkan reklam olmayan ilk siteye tıklayın.

2- Login deyin ve karşınıza çıkan panelden Google ile giriş yapın.

3- Karşınıza çıkan ekrana accept diyerek kabul edin.

Yandex Webmaster Tool Site Nasıl Eklenir

4- Yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaştıktan sonra Go butonuna tıklayın.

Yandex Webmaster Tool Site Nasıl Eklenir

5- Artık web sitesi ekleme işlemine geçebilirsiniz. Add site butonuna tıklayın.

Search Console Benzeri Eklenebilecek Arama Motorları

6- Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken yukarıdaki üç şekilden birini seçerek sitenizin size ait olduğunu doğrulamak. Ben meta tagı seçeneği ile devam edeceğim.

7- Ana index dosyanızın </head> etiketinin hemen üzerine meta tag kodunu yapıştırın.

Web siteniz artık yandex arama motorunun SEO aracına eklendi. Ancak aşağıdaki başlığı inceleyerek yandex Webmaster toola sitemap.xml dosyanızı da tanıtmanız gerekiyor.

Yandex Webmaster Tool Sitemap Nasıl Eklenir?

Aşağıdaki fotoğraflarda sitemap dosyasının nereden ekleneceğini Türkçe ve İngilizce olarak görüyorsunuz. Endexlenme > Site haritası dosyaları > Site haritası dosyası ekleyin adımlarını uygulayarak sitemap dosyanızı kolay ve hızlı bir şekilde eklemiş oluyorsunuz. Artık yandex ile pek bir işimiz kalmadı. Ara sıra kontrol ederek tıklanma ve analizlerinizi görebilirsiniz.

Yandex Webmaster Tool Sitemap Nasıl Eklenir
Yandex Webmaster Tool Sitemap Nasıl Eklenir

Bing Webmaster Tool Site Nasıl Eklenir?

Bing Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir arama motoru olduğundan işiniz bu kısımda çok basit. Bing’e Google ile giriş yaparak Search Console kaydınızdaki bilgileri aktarabiliyorsunuz.

1- Google’a Bing Webmaster tools yazın ve reklam olmayan ilk siteye girin.

2- Sağ üstte bulunan oturum aç seçeneğini seçin ve Google hesabınız ile giriş yapın.

Bing Webmaster Tool Site Nasıl Eklenir

3- Şimdi işin en zevkli kısmına geldik. Search Console üzerinden verilerinizin aktarılması için içe aktar butonuna tıklayın.

Bing Webmaster Tool Site Nasıl Eklenir

4- Ardından karşınıza çıkan sözleşmeyi kabul edin. Daha sonra birkaç adımla karşılaşacaksınız. Bu adımlara devam, tamam şeklinde devam edebilirsiniz. Sizden Google ile giriş yapmanızı da isteyebilir.

Bing Webmaster Tool Site Nasıl Eklenir
Bing Webmaster Tool Site Nasıl Eklenir

5- Yukarıdaki gibi bir adımla karşılaştıktan sonra eklemek istediğiniz web sitelerini seçin. İçe aktar butonuna tıkladıktan sonra başka hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Search Console üzerinde bulunan sitemap dosyanız da dahil olmak üzere bütün verileriniz aktarılıyor.

Bu yazıda bulunan bütün aşamaları uyguladıktan sonra hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Zaten web sitenizi indexlemiş olan arama motorlarına sitenizi tekrar tanıtmış olacaksınız. Kesinlikle eklemelerinizi yapmanızı tavsiye ederim. İleride mutlaka sonuçlarını alacaksınız. Yeni açılan site ne zaman indexlenir yazımı da linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kategori: