Artık dil bilmeden bile gerçeğe yakın çevirebilen bazı çeviri siteleri yardımıyla çeviri yaparak para kazanabilirsiniz. Yazı boyunca hangi çeviri siteleri kullanılabilir? Hangi platformlardan çeviri yaparak para kazanılabilir? Gibi soruları inceleyeceğiz. 

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Bu platformlardan bazılarında aktif olarak hizmet vermekteyim. Müşteri kitlesini ve izlemeniz gereken adımları yıllardır hizmet verdiğim platformlar üzerinden açıklayacağım. 

Bionluk çeviri yaparak para kazanmak

Siz de açıkladığım adımları uygulayarak bu platformlar üzerinden ihtiyacınız olan kazancı elde edebilirsiniz. Çeviri yaparak para kazanmak sandığınızdan çok daha kolay bir yöntemdir. Dil bilmenize gerek kalmadan çok az kişinin bildiği çeviri sitelerini kullanarak çeviri yapıp para kazanabilirsiniz.

Hangi Platformlarda Çeviri Yaparak Para Kazanabilirim?

Bu platformların birçoğunda daha önce hizmet verdim. Platform listesini inceledikten sonra genel deneyimlerimi size aktaracağım.

  1. Bionluk
  2. R10
  3. Fiverr
  4. Upwork
  5. Freelancer.com
  6. WM Aracı

İsmini sayamadığım daha birçok freelancer platform var. Ancak genel anlamda gelir elde etmeye başlayabileceğiniz platformlar listede mevcuttur. Çeviri hizmetine başladığınızda fiyatları yorum toplamak için ucuz tutmalısınız. Onlarca yorumu olan bir kişiyle aynı fiyat verirseniz müşteriler doğal olarak bilinen ve olumlu dönütler alınan hizmeti seçecektir. Bu platformlara kaydolarak güzel bir portföy ve ilan oluşturup hizmet vermeye başlamalısınız. Çeviri hizmetinden önce makale yazarlığı gibi daha çok iş alanı olan işler yaparak yorum toplayı çeviri hizmetine geçebilirsiniz. Platforma giriş yaptığınızda yapmanız gereken ilk şey olumlu müşteri yorumları toplamaktır. Bir kişiye iş yaptırmadan önce mutlaka müşteriler yorumları detaylıca inceleyecektir. Dolayısıyla yorum topladıktan sonra piyasa fiyatlarının üstünde bile çeviri yapabilirsiniz. 

Bu Platformlarda Nasıl Müşteri Bulabilirim?

  • Nazik olmalısınız.

Örneğin bir müşteri merhaba dediğinde yanıtınız “Merhabalar, size nasıl yardımcı olabilirim?” olmalı. Bir müşteri bilgi alıp teşekkür ettikten sonra “Ben teşekkür ederim iletişime geçtiğiniz için.” şeklinde cevaplar vererek müşterilere kaliteli bir iletişim sunmalısınız.

  • Güzel ve detaylı bir portföy oluşturmalısınız.

Platformlara giriş yaptığınızda portföy yayınlamak işkence gibi gözükebilir. Ancak müşteriler daha önce yaptığınız işleri incelediğinde işinize güven duyup sizinle iletişime geçecektir. Her müşteri iletişime geçmeden önce sizin işlerinizi, yorumlarınızı inceler.

  • Adınızla ön plana çıkmayın.

Kendi isminizle ön plana çıkmaktansa “ZFC” gibi bir marka ismiyle ön plana çıkmak size kurumsal bir kimlik oluşturacaktır. Her platformda tek bir isimle piyasaya girmeniz güven oluşturacaktır. Kendi markanızı kendiniz oluşturmalısınız. 

  • Sohbet vb işiniz dışında alanlarda asla ön plana çıkmayın.

Müşterilerinizle günlük hayat sohbetleri etmek, kişisel hayat hakkında bilgi vermek, hitap şeklinde samimi olmak (kanka, kardeşim vb) kurumsal kimliğinizi zedeler ve sizi amatör gösterir. Sadece işinizle ilgilenmeniz iş hayatında profesyonel olduğunuzu müşterilerinize gösterir. r10 ve wm aracı gibi platformlarda normal sohbet konuları da açılabiliyor. Bu gibi konulara katılmanız sizin bazı insanlar tarafından engellenmeniz ve kara listeye alınmanız anlamına geldiğinden sadece işinizle ilgili platformları kullanıp reklam yapmak için herkese yardımcı olmalısınız.

 

Bu adımları uyguladıktan sonra mutlaka ilk müşterinizi alacaksınız. Oluşturduğunuz kimlik zamanla kaliteli hale gelecek ve işlere yetişemeyeceksiniz. 

Hangi Çeviri Sitelerini Kullanabilirim?

DeepL translate
 DeepL Translate

Birçok hizmet ve platformu test ettim ancak kullanabileceğiniz en iyi seçeneğin DeepL olduğunu fark ettim. Yabancı platformlarda bir soru sorduğumda veya satış yapmaya çalıştığımda Google Translate yetersiz kalmaya başlamıştı. Araştırmalarım sonucu DeepL translate hizmetiyle karşılaştım. Müşterilerim bu hizmet sayesinde beni anlamaya başladı. Translate ederken de gerçeğe yakın bir çevirme deneyimi sunuyor. Kesinlikle kullanmanızı öneririm. Müşterilerinize çeviri yaparken bu hizmetten çevirip ilettiğinizde genelde bir sorunla karşılaşmazsınız. 

Çeviri öneriniz varsa yorumlarda belirterek diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.  

DeepL translate

Sonuç

Sonuç olarak ücretsiz çeviri sitelerinden yaptığınız çeviriyle açıkladığım platformlar ve dışındaki platformlarda güzel gelirler elde edebilirsiniz. Kurumsal bir kimlik oluşturmaya ve  nazik davranmaya dikkat ettiğiniz sürece ilerleyeceksiniz. Okuduğunuz ve incelediğiniz için teşekkürler. Deneyim ve önerilerinizi yorumlarda belirtmeniz bizi ve ziyaretçilerimizi mutlu eder. Teşekkürler.

Kategori: