Genel olarak elektroniği öğrenmenizi sağlayacak kaynaklar neredeyse yok derecesinde gibi gözüküyor. Ancak devletimizin sağlamış olduğu MEGEP modülleri bu konuda bir çözüm oluyor. Üstelik bu modüller sadece elektronik hakkında değil, neredeyse her konuda eğitim veren pdfler barındırıyor. Bu modüller genel olarak meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerin teknik açıdan gelişmesini sağlayacak bilgiler barındırıyor. Bu modüllerin seviyesi hiç bilmeyen birisinin anlayabileceği seviyeden ileri seviyeye kadar gitmektedir. Bu modüller herkese açık olarak yayımlanıyor. Bu modüller elektroniğin temellerinden başlayarak adım adım ilerliyor.

ELEKTRONİK NASIL ÖĞRENİLİR?MEGEP Modüllerine Nasıl Ulaşabilirim?

MEGEP modülleri daha önce de belirttiğimiz gibi tamamen ücretsiz bir şekilde sunulan modüllerdir. Bu modüllere erişmek için kullandığınız arama motoruna MEGEP yazmanız yeterli olacaktır.

ELEKTRONİK NASIL ÖĞRENİLİR?

Karşımıza çıkan ilk web sitesine tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Bu ekrandan MTAL Öğretim Programları bölümüne tıkladıktan sonra sizden sınıf seçmenizi isteyecektir.

ELEKTRONİK NASIL ÖĞRENİLİR?


Bu bölümde elektroniğe sıfırdan başlayacaksanız 9. sınıf modüllerinden başlayarak elektronik elemanları tanımaya başlayabilirsiniz. 9. Sınıf bölümü hangi elektronik eleman hangi malzemelerden yapılıyor ve ne işe yarıyor gibi sorularınıza karşılık bulacağınız bölümdür. Eğer elektronik elemanları tanıyorsanız ve elektronikte giriş seviyesinde bilginiz varsa bu daha üst sınıf düzeylerindeki MEGEP modüllerini inceleyebilirsiniz. Bu modüller pdf formatında herkesin indirebileceği modüllerdir. Sınıf seviyesini seçtikten sonra sizden bir alan seçmenizi isteyecektir. Bu yazıda elektronik konusunda konuştuğumuz için elektroniği seçmemiz gerekiyor. Ancak daha farklı bir alanda bilgi sahibi olmak için istediğiniz herhangi bir alanı seçmeniz yeterli olacaktır.


ELEKTRONİK NASIL ÖĞRENİLİR?

Bu bölüme geldikten sonra öğretim programı yazan bölüme tıkladığınızda o sınıf derecesine ait detaylı pdf inecektir. Bu modüller içerisinde barındırdığı bilgiler sebebiyle her bilgi düzeyine uygun modüllerdir. Kendi bilgi seviyeniz ışığında sınıf seviyenizi seçerek seçtiğiniz alanda ilerleyebilirsiniz. Bu modüllerin içeriğinde örnek devre şemaları da mevcuttur. Ölçü aletinin ne olduğunda başlayarak ölçü aleti yapabilecek düzeye gelebilirsiniz. Bu modüller önceden de belirttiğimiz gibi meslek liselerinde okutulan teknik bilgi içeren pdflerdir. Dolayısıyla bu modüller ile ilerleyerek meslek lisesinde verilen eğitimi tek başınıza alabilirsiniz. Meslek lisesinde alınan diplomaları alamayabilirsiniz ama meslek liselerinde görülen eğitimleri eksiksiz bir şekilde alabilirsiniz. Tabii bir öğretici ile ilerlemek ne kadar iyi olsa da bu modüller ile ilerlemek de sizi ileri noktalara taşıyacaktır. Buraya tıklayarak da MEGEP modüllerine ulaşabilirsiniz.

Elektroniği Nasıl Öğrenirim? Öğrendikten Sonra Ne Yapabilirim?

Elektroniği bu modüllerden öğrendikten sonra yapmanız gereken arduino gibi kartları nasıl kullanacağınızı öğrenmektir. Elektroniği bu modüllerden öğrendikten sonra mikrodenetleyicilerin datasheetleri ile devreler kurabileceksiniz. Bu devreleri anlayabileceksiniz ve değiştirebileceksiniz. Sonraki aşama ise arduino gibi kartlar için yazılım bilgisine sahip olmak. Bu kartların en yaygını arduinodur. Dolayısıyla bu kartı öğrenmeniz için internet ortamında detaylı bilgiler mevcuttur. Yazılım denilince de gözünüzün korkmaması gerekir. Arduino üzerinde bulunan işlemcinin kodlanması için bilinmesi gereken dil ne kadar zor öğrenilse de bir kütüphane oluşturulmuş ve yaygınlaşmıştır. Bu aşamada da zorlanmayacaksınız. Zamanla kendinizi geliştirdiğinizi ve aklınıza gelen her şeyi yapabildiğinizi göreceksiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Lütfen yorum yapmayı unutmayın. Daha fazla içerik için Anasayfa’ya gidebilir yada İletişim bölümünden benim ile iletişime geçebilirsiniz.