Word’de karmaşık formülleri Mürekkep Denklem seçeneğini seçerek yazabiliriz. Word’de denklem yazmak için birçok seçeneğimiz var ancak bazen kök içinde bir sayının karesini almaya çalıştığımızda veya çok karışık bir formülü yazmaya çalıştığımızda tek çaremiz Mürekkep Denklem seçeneğini kullanmaktır. Mürekkep Denkleme Ekle > Denklem > Mürekkep Denklem adımlarını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Wordde mürekkep denklem nedir nasıl kullanılırMürekkep Denklem Nedir?

Mürekkep Denklem Word’de yazamadığımız denklemlerielimiz ile çizmemizi sağlar. Bu seçenek ile aklımıza gelen her türlü formülü yazabiliriz. Ancak bu yazdığımız denklemleri ne yazık ki başka bir yere direkt ekleyemiyoruz. Web siteme içerik hazırlarken yazdığım denklemleri Word’den web sitesine geçiremiyorum. Word bu denklemleri yazarken Cambria Math yazı fontunu kullanıyor. Ancak bu yazı fontunu kullanarak aynı denklemleri bir başka yerde kullanamıyoruz. Yapabileceğimiz tek şey Word’un izin verdiği dosya formatlarında dışa aktarmak veya ekran görüntüsünü alarak kullanmak oluyor.

Mürekkep Denklem ile Karmaşık Denklemler Nasıl Yazılır?

WORD’DE KARMAŞIK FORMÜLLER NASIL YAZILIR?


Word’de karmaşık denklemler yazabilmek için yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Mürekkep Denklem seçeneğine tıklamamız gerekiyor. Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Çıkan bu pencerede “Matematiksel ifadeyi buraya yazın.” yazan yere istediğimiz gibi denklemlerimizi yazabiliriz.

WORD’DE KARMAŞIK FORMÜLLER NASIL YAZILIR?


Bu pencerede yapmanız gereken istediğiniz herhangi bir şekli kâğıda çizer gibi çizmektir. Örnek bir çizimi aşağıda yaptım.

WORD’DE KARMAŞIK FORMÜLLER NASIL YAZILIR?


Ne kadar kötü yazmaya çalışırsak çalışalım genel olarak doğru sonuçlar veriyor. Yukarıdaki şekilde önümüze gelen küçük ekran yazdığımız denkleme göre büyüyebiliyor. Yukarıda yazdığım denklemin sonucu küçük kalmış ancak tamamen doğru yazdığını söyleyebilirim. Denklemin yazıya dökülmüş hali aşağıdaki gibi oluyor.

WORD’DE KARMAŞIK FORMÜLLER NASIL YAZILIR?

Denklem yazma sürecimiz tamamlandığında aşağıda göründüğü gibi ekle butonuna tıklamamız yeterlidir. Butona tıkladıktan sonra eklemek istediğiniz denklem en son nereye tıkladıysanız oraya ekleniyor.WORD’DE KARMAŞIK FORMÜLLER NASIL YAZILIR?


Mürekkep Denklem Denklemi Doğru Yazamazsa Ne Yapabilirim?

Mürekkep Denklem denklemi doğru yazamazsa yanlış yazdığı kısmı silerek daha anlaşılır yazabilirsiniz. Yine bir sonuç alamazsanız oluşturmak istediğiniz denkleme benzer bir denklem yazarak üzerindeki harf veya sayılar ile oynayabilirsiniz.

Sizde Mürekkep Denklem Seçeneği Çıkmıyorsa Ne yapabilirsiniz?

Eğer Mürekkep Denklem seçeneği sizde çıkmıyorsa Word sürümünüzü güncel tutmanızı tavsiye edebilirim. Word’un en son sürümünü ücretsiz bir şekilde nasıl indirebileceğinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Word’u ücretsiz bir şekilde nasıl alabileceğinizi anlattığım diğer yazıda lisanslı bir şekilde çoğu Office programını ücretsiz nasıl kullanabileceğinizi anlattım. 

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Lütfen yorum yapmayı unutmayın. Daha fazla içerik için Anasayfa’ya gidebilir yada İletişim bölümünden benim ile iletişime geçebilirsiniz.

Kategori: