Evinizdeki bir prize elektrik gelmiyorsa öncelikle sorunun genel ya da özel olduğunu bulmamız gerekiyor. Bu işlemler kesinlikle elektriği kestikten sonra uygulamanız gerekir. Elektrik varken hiçbir şekilde kablo ya da demire dokunmayın. Elektriği sigortadan kestikten sonra sorun sadece prizde mi yoksa odada mı belirleyin. Bu tamir işleminde size aşağıdaki malzemeler gerekebilir. Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri nasıldır?

1- Kontrol kalemi (lambasının çalışması gerekir)

2- Ölçü aleti (Avometre)

3- Pense

4- Duruma göre karga burun ya da yan keski

5- Elektrik bandı

Tabii ki bu işlemleri bir elektrikçinin yapmasını tavsiye ediyorum. Çok zor ve acil durumlarda sadece bilgi edinme amaçlı yapabileceklerinizi anlattığım bu yazı boyunca elektriği kesmeniz gerektiğini tekrar tekrar söyleyeceğim. Yazı boyunca gördüğünüz hiçbir kabloya elektrik varken dokunmayınız.

Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri

Prize Elektrik Gelmiyor Nasıl Tamir Ederim?

Öncelikle prize elektrik mi gelmiyor yoksa çalıştırmaya çalıştığınız cihaz mı sorunlu öğrenmek için elektrik varken kontrol kaleminin ucunu iki deliğe de sırayla sokarak lambanın yanıp yanmadığını gözlemleyin. Kontrol kalemini deliklere soktuktan sonra arkasına parmağınızı basın. Nasıl yapıldığını aşağıdaki resimlerden öğrenebilirsiniz. Lamba iki delikten birisinde yanıyorsa prizinizde hiçbir sorun yok demektir.

Prize Elektrik Gelmiyor TamiriPrize Elektrik Gelmiyor Tamiri

Eğer prize başka cihazları taktığınızda da cihazlar çalışmıyorsa prizin nötr hattında sorun olabilir. Bunu öğrenmek içinse avometreyi AC elektrik konumuna alın. Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri nasıldır?

 Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri

AC elektriği ölçmek için resimde de görüldüğü gibi dalgalı işareti olan volt kademesine gelmeniz gerekir. Priz elektriği 220 volt ve üstü olduğundan 750v kademesine getirdik. Siz 270 volt ve üstü bir kademeye getirebilirsiniz. Avometrenin iki ucunu da prize takıp voltajı ölçeceğiz. Bu kısım biraz tehlikeli olduğundan birkaç önlem almayı tercih edebilirsiniz. Örneğin üçlü fişe avometrenin iki ucunu da taktıktan sonra üçlü fişin ucunu prize takarak ölçüm yapabilirsiniz. Bu önlem yanlış bir kablo telinin elinize çarpmasını önler. İki ucunu da prize taktıktan sonra avometrede bir değer görüyorsanız sorun prize taktığınız şeyler ile alakalıdır. Başka şeyler takmayı deneyebilir ya da topraklama hattını kontrol ettirebilirsiniz.

Eğer hiçbir şekilde sonuç alamıyorsanız ve prizin bozuk olduğundan eminseniz içini açmanız gerekecek.

1- İlk olarak elektriği sigortadan kesin.

2- Ardından prizin tam ortasında bulunan vidayı sökün.

Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri

3- Karşınıza aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir metal bölüm çıkacaktır. Eğer elektriği kesmemişseniz bu metal bölümde dokunabilme ihtimalinizin olduğu birkaç yer sizi çarpabilir. Elektriği kestiğinizden emin olduktan sonra bu metal bölümün sağ ve solunda bulunan vidaları sökmeniz gerekir. Ben şu anda elektriği kesemediğimden sökemedim ancak bu aşamadan sonrası çok kolaydır.

Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri

Ortada bulunan 3 vida faz, toprak ve nötr kablolarının bağlandığı vidalardır. Sağ ve soldaki iki vidayı söktükten sonra karşınıza 3 adet kablo çıkacaktır. Faz, toprak ve nötr kabloları. Bu kabloların renkleri genellikle aşağıdaki gibidir.

Kahverengi => Faz

Sarı – yeşil => Topraklama

Mavi => Nötr

Bu kablolardan tehlikeli olan kablo kahverengi renktedir.

Planlı Elektrik Kesintisi Nedir? Alınabilecek Önlemler

4- Prizde son kontrol yapacağımız nokta bu kablolardır. Son iki vidayı da söktükten sonra karşınıza çıkan üç kablodan herhangi birkaçı çıkmışsa ya da kopuksa sorununuz budur. Eğer kablo çıkmışsa çıktığı yerin vidasını gevşeterek geri takabilirsiniz. Çıkmadıysa da kabloları çekerek sağlam bir şekilde bağlı olup olmadıklarını kontrol etmeniz gerekir. Eğer ilk defa ilgili prizi kullanıyorsanız ve çalışmıyorsa aşağıdaki başlığı inceleyebilirsiniz.

Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri

5- Aşağıdaki başlığı incelediyseniz ve prizinizde hiçbir sorun yoksa sorun buatta olabilir. Buat içerisinde linyeden gelen faz, nötr ve topraklama hattı priz ve aydınlatmaya dağıtılır. Buatlar genellikle duvarların yukarı bölümlerinde bir yuvarlak ya da kare bir kutu şeklinde karşınıza çıkar. Örnek olması açısından aşağıya evde bulunan bir buatın resmini bıraktım.

Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri

Bu buatların içerisinde aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi birçok kablo bağlıdır. Bu kabloların birisi bile diğer kablolardan ayrıysa prizinize ait olabilir. Dolayısıyla rengi rengine bağlayabilirsiniz. Eğer renkler benim buatımda olduğu gibi çok karışıksa bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

Prize Elektrik Gelmiyor Tamiri

Yukarıdaki buatta bulunan 3 adet klemensi birbirinden ayırmak için pense kullanabilirsiniz. Bu kablolar tek damarlı olduğundan sağlamdır. Her hareketinizi acaba kopar mı diye yapmanız gerekmez.

6- Eğer kablolarda da bir sorun yoksa klemensleri birbirinden ayırdıktan sonra sigortayı kaldırıp kontrol kalemi ile elektriğin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

7- Eğer elektrik buatta varsa sadece prizinizde yoksa (doğru buatı seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Ölçü aleti ile kısa devre kontrolü yapabilirsiniz.) buat ve priz arasındaki kabloyu bir elektrikçiye değiştirtebilirsiniz. Eğer kendiniz yapmak isterseniz kablonun ucuna değiştireceğiniz kabloları bantlayarak diğer taraftan eski kabloları çekebilirsiniz. Ancak kablolar yarı yolda ayrılabilir. Bu sebeple bir elektrikçinin yapması daha doğru olacaktır.

8- Eğer buatta da elektrik yoksa evinizdeki dağıtım tablosunda sorun olabilir. Bu dağıtım tabloları genellikle bir dolabın içerisinde ya da evin girişinde bulunan kahverengi kutulardır. Bu kutunun içerisini açtıktan sonra (Elektriğin kesik olduğundan emin olun) çıkık bir kablo var mı ya da çektiğinizde gelen bir kablo var mı kontrol edin. Her bulduğunuz kabloyu da sakın bir yere takmaya çalışmayın. Bilerek çıkık bırakılmış kablolar olabilir. Doğru kabloyu bulmak için kısa devre yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem kabloda kopukluk olup olmadığını ortaya çıkarabilir. Youtube diot nasıl ölçülür yazarak bilgi alabilirsiniz.

Eğer tüm aşamaları uygulamanıza rağmen elektrik sorununuzu çözemiyorsanız sakın ana sigortaların ve kaçak akım rölelerinin olduğu bölümle uğraşmayın. Bu bölümdeki elektriği kesemeyebilirsiniz. Ya da mührü yanlışlıkla kesebilirsiniz. Bir elektrikçi çağırarak durumu izah etmeniz gerekir.

İlk Defa Kullandığım Priz Çalışmıyor Nasıl Tamir Ederim?

Eğer ilk defa kullanıyorsanız ve priz çalışmıyorsa kabloların yanlış takılma ihtimali olabilir. Yukarıdaki adımları uygulayıp priz içini açtıktan sonra karşınıza çıkan 3 kablonun sırası aşağıdaki şekillerde olmalıdır.

Kahverengi – sarı, yeşil – mavi

Mavi – sarı, yeşil – kahverengi

Eğer sıralama bu ikisinden birisi değilse sorun kablo bağlantısının şeklinde olabilir. Evinizde çalışan başka bir prizin içerisini açarak kablo sırasını kontrol edin. Eğer sadece bir prizde sarı – yeşil kablo ortaya bağlanmamışsa bağlantı sırasında bir karışıklık olmuştur. Sarı – yeşil topraklama kablosu genellikle ortada bulunur ve demir kısımları yalıtır. Eğer sorun kablo bağlantısında değilse yukarıdaki başlıkta bulunan adımlardan devam edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen sorununuz çözülmediyse aşağıdaki yazıları inceleyebilirsiniz.

SİGORTALARIN BOZULUP BOZULMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

SİGORTA YERİNE KABLO TELİ BAĞLASAM SORUN OLUR MU?

ELEKTRİK NASIL ÖĞRENİLİR VE ELEKTRİK USTASI NASIL OLUNUR?