Seo nasıl öğrenilir? Kimden Öğrenilir? Şeklinde aklınıza gelecek bütün soruların cevabı tecrübelerinizden geçiyor. Elbette birisinden ders alabilir, bir kitap ile devam edebilir, internet üzerinden öğrenebilirsiniz ancak bunlar her zaman yetersiz kalacaktır. Bir seo uzmanı olmak için sadece okuyarak öğrenmek ne yazık ki yeterli değil. Elbette ben çok iyi bir seo uzmanı değilim böyle bir iddiam yok. Ancak birkaç yıllık bu serüvenimde birçok tecrübe ve bilgi edindim. Seo konusundan önce yazılım öğrendim ve web siteleri ilgimi çekmeye başladı. Hem bir geliştirici hem bir seo uzmanı olmaya çalışırken yazılım açısından da içerik açısından da birçok bilgi edindim. Bu yazıda tüm tecrübe ve bilgilerimi size aktarmaya çalışacağım.

Google’da seo uzmanı şeklinde bir arama yapıp bir reklama tıklayarak öğrenmeye çalışabilirsiniz. Ancak doğal sıralamada ilk sıralarda olan web siteleri reklam verenlere göre daha çok seo uzmanı olacaktır. Reklam uzmanı ile seo uzmanı ayrımını burada yapmamız oldukça önemli. Google’da seo nedir? Şeklinde bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan ilk birkaç web sitesini biraz incelemek her zaman faydalı olacaktır. Bir örnek vermek gerekirse yazının içerisinde <nav> etiketine sahip bir içerik Navbar’ı oluşturmak daha önce hiç aklıma gelmemişti. Web siteleri kodlanırken main, section, footer, header ve nav gibi bazı özel etiketler vardır. Bu etiketler içeriklerinizin önemli kısmını, önemsiz kısmını, başlıklarını ve daha birçok özelliğini arama motorlarına gösterir. Dolayısıyla ne kadar bilgili olursanız olun mutlaka bilmediğiniz ya da yeni öğrendiğiniz bir bilgi karşınıza çıkacaktır.

SEO İnternetten Nasıl Öğrenilir?

Seo, yazılım, tema ve makale gibi kelimeler çok rağbet gören rekabeti yüksek kelimelerdir. Bu sebeple internetten seo öğrenmek çok fazla bilgi kirliliği olduğundan oldukça zordur. Doğru bir kaynak seçmek eğitimi almaktan her zaman daha zor olacaktır. Yandex, Bing ve Google gibi birçok arama motorunda seo konusunda geçmeden önce hedef kitlenizi sadece Google üzerinden gelen ziyaretçilerle sınırlandırmamalısınız. Elbette Google’dan her zaman daha fazla ziyaretçi gelebilir ve asıl kaynağınız Google olabilir. Ancak diğer arama motorlarını da işin içine katmanız sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Hemen yeni bir sekmeye sarılıp Yandex üzerinden web sitenizi aramış ve bulmuş olabilirsiniz. Zaten arama motorları site haritanızı tanıtmasanız bile bir şekilde web sitelerinizi bularak indexliyor.

Search Console kaydı yapmadan birkaç gün beklerseniz göreceksiniz ki web siteniz Google’da indexlenmiş. Yine de web sitenizi arama motorlarının webmaster araçlarına eklemekten bir zarar gelmez. Search Console Benzeri Eklenebilecek Arama Motorları yazımdan web sitenizi diğer webmaster araçlarına ekleyebilirsiniz.

Google’dan Seo Nasıl Öğrenilir?

Seo kimden ve nasıl öğrenilir sorusuna bir yanıt vermek gerekirse başlamanız gereken nokta Google developers sayfasıdır. Bu işe ilk defa girseniz de uzun zamandır yapıyor olsanız da bu sayfa sizi bilmediğiniz birçok konuda bilgilendirecektir. Google’a Google seo yazıp reklam olmayan ilk sayfaya girdiğinizde uzun bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

Bu sayfada en temelden yapmanız ve yapmamanız gereken tüm doğru ve yanlışlar anlatılıyor. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu web sitesine girdiğinizde göreceksiniz ki aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yapmanız ve yapmamanız gereken çalışmalar size açık bir şekilde anlatılıyor. Bu sayfayı iyice okuyup anlamadan ben bir seo uzmanıyım demek yanlış olacaktır.

SEO Nasıl Öğrenilir?

Seo konusu birçok arama motorunda ortak olduğundan çalışmalarınızı tüm arama motorları ile eşzamanlı yürütmüş olacaksınız. Sadece teorik bilgi ile bir seo uzmanı olamayacağınızı söyleyebilirim ancak teorik bilgiler pratikte de lazım olacağından ilk olarak teorik temelinizi oluşturmalısınız. Kendisine seo uzmanı diyen birçok kişinin ağzından yazınız bu şekilde olmalı şöyle yazmalısınız şu araçtan yeşil ışık almalısınız gibi birçok cümle duymuşsunuzdur. Ancak Hiçbir arama motorunun ilk sıralarda çıkmanızı sağlayacak kesin kuralları yoktur. İçeriğiniz birkaç kriter göz önüne alınarak değin binlerce kriter göz önüne alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda ne kadar kaliteli bir içerik sahibi olsanız da karar arama motorlarına kalıyor. Arama motorlarının sunduğu seo yazıları da bu sebeple oldukça önemli ve dikkate alınması gereken yazılardır. Bir arama motoru size içeriğinizde şu şekilde şunu kullanmalısınız diyorsa o şeyin öyle kullanılacağına emin olabilirsiniz. Site haritalarının xml şeklinde ya da robots.txt dosyalarının siteadresi.com/robots.txt dizininde olması gerektiği gibi.

Sonuç olarak hangi seviyede olursanız olun ilk olarak Google ve diğer arama motorlarının sunmuş olduğu seo ile ilgili tüm içerikleri okuyun. Seo nasıl öğrenilir? Sorusunun ilk aşaması bu şekildedir. Sadece bu içerikler size yeterli olmayacaktır elbette. Önerebileceğim seo hocaları ve kurslar gibi birçok konuda bu yazıda bahsedeceğim.

Seo Kimden Öğrenilir?

Seo Kimden öğrenilir? Sorusu benim için birkaç yıl hiç kimseydi. Şu anda benimsediğim ve detaylıca incelediğim bir kişinin ismini verebilirim. Bu yazıyı ne zaman okuyorsunuz bilmiyorum ancak x bu aralar bol bol reklam veriyor. Bende bu reklamları gördükten sonra sadece reklam vererek öne çıkan birisi olarak görmüştüm. Daha sonra Google’a seo nedir? Yazdıktan sonra ilk sırada reklamsız bir şekilde kendisinin olduğunu gördüm. Reklamları gördükten sonra ne kadar kötü olarak görsem de web sitesine girip yazılarını inceledim. Tabii ki haddime değil ancak birçok yazılım dili bilen birisi olarak web sitelerini birçok açıdan inceliyorum. Hastalık gibi bir şey olsa da x’in web sitesini de inceledim.

İnceledikten sonra kendisinin seçtiği temanın neredeyse mükemmel olduğunu gördüm. Bu temayı kodlayan kişiyi de ayrıca tebrik ediyorum. İçerik sayfalarındaki içerikler sade bir şekilde paragraf etiketinin içerisine alınmış. Başlıkların altında fazladan div, span gibi html etiketleri yok. Yazı içerisinde Google’ın da istediği ve uyguladığı şekilde navbar var. Yazdığı içeriklerin hepsi birkaç gün içerisinde ilk sıralara yerleşiyor. Bunları gördükten sonra kendisinin yazdığı birçok içeriği baştan sona inceledim. Başkasına da yazdırsa kaliteli, uzun ve bilgilendirici içerikler yayınlıyor.

Bu övgüler sadece reklamlardan gördüğüm ve okuyup övdüğüm için duyduğunuz övgüler değil. Tabii ki kimse kusursuz değil ancak seo konusundaki kaynaklarıma kendisini de ekledim.

Sadece bir kişiye bağlı kalmak da doğru değildir. Birçok kişiyi dinleyebilir ve kurslarını satın alabilirsiniz. 30 ya da 40 TL sizi fazla üzmeyecektir ancak yanlış öğrendiğiniz bir bilgi tüm çalışmalarınızı mahvedecektir. Bu sebeple istediğiniz kadar kurs alın ya da istediğiniz kişiyi dinleyin ancak duyduklarınızı hemen benimsemeyin. Sonraki başlıkta da anlatacağın gibi seo nasıl öğrenilir? Kimden öğrenilir sorusunun cevabı sizin tecrübelerinizden geçiyor. Google yaptığınız çalışmaların sonucunu çok geç veriyor ve sürekli değişen birçok kritere göre içeriklerinizi değerlendiriyor. Dolayısıyla evrensel her zaman doğru bir çalışma varsa o da doğal olan çalışmalardır. Web Sitesini Üst Sıralara Taşımak yazımı okuyarak doğal çalışmaları öğrenebilirsiniz.

SEO Tecrübe ile Nasıl Öğrenilir?

Birçok kişinin söylediği saçma sapan şeyleri uygulamaktan bahsetmiyorum. Google’ı çocuk gibi görüp şöyle yaparsanız ilk sıralara çıkarsınız. Şu kadar anahtar kelime eklerseniz üst sıralara çıkarsınız gibi saçma sapan fikirleri kafanızdan atın. Google içeriğinizin öyle bir yerini kesip Snippet’a koyabiliyor ki aklınız şaşabilir. Genelde içeriğinizin sonunun ya da en can alıcı yerinin ilk sırada site tıklamadan gözükecek şekilde kullanıcılara sunulduğunu gözlemlemişsinizdir. Bu da içerikleriniz ciddi bir şekilde inceleniyor demek.

Örneğin seo konusunda bir şey merak ettiğinizi düşünelim. Bu şeyin doğru olup olmadığını bilmiyorsunuz. Bunun doğruluğunu öğrenmek için test yapmaya karar verdiniz. Aynı arama hacmine sahip iki anahtar kelimede bunu uyguladınız ve sonuçta bilginin doğru olduğuna karar verdiniz. Bu tür bir hikâye sağlam bir tecrübe için yeterli değildir. Bu hikayeleri zamanla çoğaltarak birçok konuda tecrübe kazanabilirsiniz. Bu tecrübelerinizin bazıları size ceza olarak da dönebilir.

Duyduğunuz bilgileri iyi bir şekilde analiz edip seo konusunda uzman kişilerin web sitelerinin yapılarını inceleyerek bu bilgilerle karşılaştırabilirsiniz. Bir yerden başlamak istiyorsanız büyük oynayarak başlamalısınız. Web siteniz için bir gece modu teması planlıyorsanız YouTube gibi büyük web sitelerinin gece modu renklerini inceleyebilirsiniz. Seo konusunda site yapısı ile ilgili bir duyum aldıysanız büyük sitelerde bu duyumunuzun gerçekliğini araştırabilirsiniz. Sizin birkaç yıldır bu işin içinde olduğunuzu düşünüp bir de yıllarca bu işin içinde olan siteleri düşünün. Sizin geçtiğiniz aşamalardan geçerek birçok değişiklik ve kesin kararlar alan web sitelerinin yolundan giderek öğrenmek daha az hata yapmanızı sağlayacaktır. Hata yapmak ne kadar gerekli olsa da doğru bir yoldan başlamak biraz daha iyi olacaktır.

İyi de büyük siteler her şeyi doğru mu yapıyor? Elbette her şeyi doğru yapmıyor olabilir. Ancak sizin de o yoldan gidip neyin doğru neyin yanlış olduğunu tecrübe etmeniz gerekiyor. Google ya da Microsoft’a ait web sitelerinin yapısını ve içeriklerini incelemek gibi birçok inceleme aşamasından geçmelisiniz. Doğru anahtar kelime ve az hata ile çok başarılı olabilirsiniz. WebSitesi İçin Anahtar Kelime Bulma konusunda da detaylı bir araştırma yaptıktan sonra neredeyse hazırsınız demektir.

Rekabeti yüksek anahtar kelimelerde ilk sıralara yerleşmiş kişilerin yolundan giderek tecrübelenmeniz seo uzmanı olmak için en önemli adımdır. Bir şeyi yapıp bu şeyin sonucunu bekleyin. Nasıl bir sonuç alacaksınız. Hangi web sitesi neden önümde? Benim bir önümde çıkan bu web sitesinin yaptığı ama benim yapmadığım ne var? Gibi soruları sorarak doğal bir şekilde ilerlerseniz bu işte başarılı olmak için büyük bir adım atmış olursunuz.

SEO İçin bir Kurs Önerim Var Mı?

Hayır yok. Bir kişinin söylediği şeylerin doğru olup olmadığı gibi konularda kimseye güvenemiyorum. Ki sizin de bu şekilde bir tutumla ilerlemenizi tavsiye ederim. Her Udemy kursu yayınlayan ya da seo uzmanı olduğunu söyleyen kişi bu konularda uzman değildir. Doğru kişi ve kursu bulmak her zaman zor olacaktır. Google algoritmasını değiştirip değerlendirmelerini artık başka kriterlere göre yapmaya başladığında ve bunu açıkça söylediğinde de hala aynı tutumla ilerleyen kendini geliştirmeyen kişilerden uzak durmalısınız.

Sürekli yeni kaynaklar okuyup bilgilerini tazeleyen ve bir bilgiye çakılıp sürekli o bilgiyi savunmayan ilk sıralara birçok yazısı yerleşmiş ve seo için düşünceleri sadece bir iş şeklinde olmayan kişileri bulmalısınız. İnternet üzerindeki binlerce yanlış ya da doğru bilgi arasında bir filtreleme yapmak düşünüldüğü kadar kolay değil.

Hayatınızı kazanacağınız iş seo ise iyi gördüğünüz tüm kursları alıp hepsini bitirip tecrübeleriniz ile doğru ve yanlışları ayırabilirsiniz. Seo nasıl öğrenilir sorusuna cevap aramaktansa hemen bir yerden başlamalısınız. Bir işe başlamadan nasıl başlayacağınızı uzun bir süre araştırmanızı elbette tavsiye ederim. Ancak bazı işler seo gibi bu araştırmalara sonuç vermiyor. Hemen ilk adımı atıp ufak bir Blogger sitesi kurabilir ve tecrübe edebilirsiniz. Bir alan adı alıp web sitenizi kurmak kurmamaktan kesinlikle daha önemlidir. Seo işin içine girdiğinde alan adının yaşı ve site otoritesi gibi birçok şey de işin içine giriyor. Birkaç yılda profesyonel olmayı düşünüyor ya da bu işe öğrenip başlamak istiyor olabilirsiniz. Yükselmesini istediğiniz bir alan adı seçip ilk adımlarınızı atın.

Google birkaç ay size mesafeli yaklaşacaktır. Sitenizin kabul edilmesi için uzun bir süre beklemelisiniz. Dolayısıyla ben öğrendikten sonra bu işin içerisine girmek istiyorum gibi bir düşünceden uzaklaşarak ilk adımınızı atın. Yoksa bu işi öğrendikten sonra web sitenizin yeni olması sebebiyle yükselememeniz hevesinizi kırıp sizi bu işlerden soğutabilir. Ne iş yapıyor olursanız olun bir web sitesini kolayca kurup uzman olduğunuz alanda sitenizi yükseltebilir ve bundan para kazanabilirsiniz. İlk adımı atıp çizginizi bozmadan ilerlemeniz yeterlidir.

Sonuç

Sonuç olarak seo nasıl öğrenilir? Sorusunu sizin için birçok açıdan tecrübe ve bilgilerimle inceledim. Tabii ki size yazının içerisinde de söylediğim gibi bir kaynağın doğruluğunu tecrübe etmelisiniz. Web sitenizi canınız sıkıldığında girip bir şeyler karayalayabileceğiniz bir yer olarak asla görmemelisiniz. Yıllar geçtikçe ilk sıralara yerleşen birçok yazınızı binlerce kişi okuyup fikirlerini değiştirecekler. Her gün binlerce kişiye içerikleriniz ulaşacak. Bu sebeple web sitenizi çocuğunuz gibi görüp her detayına dikkat etmelisiniz. Doğal ve planlı bir şekilde ilerlemeli ve yapay yollardan uzak durmalısınız.

Kategori: