Svg dosyasını HTML formatına çevirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

Sağ tık > Birlikte aç > Not defteri > ctrl + a > ctrl + c

Svg formatındaki bir dosyayı koda dökmek için yukarıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Svg html’e nasıl çevrilir? Svg to html konusu tamamen bu aşamalardan ibarettir. Bu konu ile ilgili bazı yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Fonti kon nasıl yapılır? font awesome gibi bir ikon kütüphanesi nasıl kurulur?

Web sitesi svg logo nasıl çizilir?

SVG to HTML Dikkat etmeniz gerekenler

Svg dosyasının hazır olarak çizim aşamasında oluşturulan fill ve stroke değerleri vardır. Bu değerler <svg > etiketinin üzerinde bir yerlerdedir. Çevirme işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken en sorunlu nokta burasıdır. Direk HTML etiketinin üzerinde verilen CSS <style> ile verilen CSS’i ezeceğinden <svg> üzerindeki fill ve stroke alanlarını silmeniz gerekir. Daha sonra istediğiniz gibi CSS değerleri verebilirsiniz. Font ikonları kullanmak yerine neden svg ikonları kullanmanız gerektiğini yukarıda vermiş olduğum linklerde detaylıca açıkladım. İlgili yazıları okumanız bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

SVG formatındaki dosyalar bir çizimden ibaret olduğundan bu tür dosyalar ile yazı fontu kütüphaneleri ve font ikon kütüphaneleri gibi sayısız kütüphane yazılmıştır. SVG formatındaki dosyalar vektörel çizimlerden ibaret olduğundan yazılım alanında her yerde kullanımı kolay ve avantajlıdır. Yukarıda linkini verdiğim yazıda da açıklamış olduğum gibi PNG formatında veya herhangi bir formattaki yazıyı direk SVG şekline çeviremezsiniz. Kalem aracı ile çizmeniz gerekir. Bu sebeple linkini vermiş olduğum yazıları okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. İlgili yazıları okuduğunuzda kendi SVG’nizi kendiniz çizebileceksiniz.

Svg Html’e Nasıl Çevrilir Svg to Html

Svg Html’e Nasıl Çevrilir? Svg to Html Online çevirme

Bu tür bir çevirme işlemi için online bir araç kullanmanız gerekmez. Bu tür araçlar aralara bağlantılar veya kodlar gizleyebilir. Çok basit bir şekilde çevirebileceğiniz bu işlem için not defteri yeterli olacaktır. Sağ tık birlikte aç not defteri adımları ile her türlü svg dosyasının kodlarını görebilirsiniz.

Kategori: