Telegram’dan para kazanabilmek için web sitelerinde olduğu gibi bir firmadan onay almanız veya bazı kurallara uymanız gerekmiyor. Ne zaman ne konuda isterseniz bir Telegram kanalı açıp hemen gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Telegram’dan gelir elde edebilmek için bazı adımları uygulamak gelir elde etme hızınızı etkileyecektir. Biz de bu yazıda bu adımları inceleyeceğiz.

 • Kanalınızın konseptini belirleyin
 • Bazı konsept fikirleri
 • Gelir elde edebileceğiniz sisteminizi seçin
 • Gerekli yazılımları araştırın
 • Gizliliğinizi sağlayın
 • Kanalınızı duyurun

Şimdi bu adımları izleyerek kanalımızı oluşturalım. İlk izlenim çok önemli olduğu için kanalınız tam hazır olmadan kullanıcılara sunmamalısınız. Kanalınız istediğiniz hale geldikten sonra son adımdaki şekliyle kanalı duyurmaya başlayacağız.

Kanalınızın Konseptini Belirleyin

İlk olarak dikkat çekici bir kanal içeriği belirlememiz gerekiyor. Bu içerik sıradan herkesin belirlediği bir içeriktense özelleştirilmiş bir içerik olmalı. Örneğin sohbet kanalı yerine kullanıcıların kanal geneline testler gönderebileceği bir Telegram grubu gibi. Örneğin:

Klasik kanal: Kullanıcılar birbiriyle sohbet etsin diye yazma erişimi herkese açıktır. Üye toplaması ve tutması zordur.

Bizim özelleştireceğimiz kanal: Herkesin yazma erişimi olacak. Kullanıcılara günün belirli saatlerinde kanal sohbet bölümünden “sizce aldatıyor mu?” Gibi sorular ve cevapları içeren testler gönderilecek.

Kanal konseptinizi ne kadar özelleştirirseniz o kadar öne çıkarsınız. Dolayısıyla elinize bir kağıt kalem alıp aklınıza gelen fikirleri not etmeniz başlangıç için çok önemlidir.

telegram para kazanma yolları

Seçebileceğiniz Bazı Konseptler

 • Kitap pdf kanalı
 • +18 Kanal
 • Sohbet Kanalı
 • Haber kanalı
 • Test kanalı
 • Duyuru kanalı
 • Niş kanal (tek bir alana hitap eden kanal)
 • Etkinlik kanalı (Her gün soru sorulacak şu puan alınacak şu puanda ödül gibi)
 • Yardım kanalı

Bu ve buna benzer birçok kanal türünü kendinize göre özelleştirerek kanalınızı oluşturabilirsiniz. Özgünlükten bahsedip klasik türleri yazmış gibi gözükmeyelim. Bu klasik türleri özgünleştirmek sizin elinizde.

Gelir Hizmeti Seçimi

Artık kanalınız büyüdüğünde kullanacağınız hizmeti seçmeniz gerekecek. Bunun için elinizde birçok seçeneğiniz var. Mesaj sabitlemek, özel anlaşmalarla kanalda reklam yapmak gibi birçok seçeneği zaten biliyorsunuz. Ancak size kimseye bağlı kalmadan gelir elde edebileceğiniz bir yöntem uzun vadede kazanç sağlayacaktır.

Konseptiniz her ne olursa olsun asıl içeriğe ulaşabilmek için kullanıcıların reklam geçmesini isteyebilirsiniz. Kitap PDF sitenizin olduğunu düşünelim. Gruba atacağınız kitapların tüm açıklamalarını yapıp indirme linkini reklam servislerine yönlendirebilirsiniz.

TR Link tıklama gelirleri

Yukarıdaki resme tıklayarak bilinen bir reklam servisini inceleyebilirsiniz. Size 1000 tıklama başına 1 dolar para veriyor. Açacağınız birkaç kanaldaki binlerce tıklama devasa ücretler kazanmanızı sağlayacaktır.

Yazılım Araştırması

Tüm bu işlemlerin manuel ilerlemesi zor olduğundan bazı işlemlerinizi otomatikleştirmek için botlar arayabilirsiniz. Örneğin haberlerin anlık paylaşıldığı bir kanal kuracaksanız otomatik haber içeriğini çekerek haber linkine sizin reklam linkinizi koyup haberleri anlık paylaşan bir bot aramalısınız.

Bu bot kanalla ilgilenmenizi gerektirmeden kendiliğinden kanalınızın büyümesini ve düzenliliğini sağlayacaktır. Genelde bu tür botları ücretsiz bulabiliyorsunuz. Ancak bu botların çalışacağı bir sunucu gerekebiliyor. Bu sunucular da aylık 50 TL gibi ücretlere kolayca bulunabiliyor.

Neden Gizli Kalmalıyım?

Telegram kanalının sahibi neden bilinmemeli?

Siz ne kadar iyi niyetli olursanız olun sizi sevmeyecek, sizin kazanmanızı engellemeye çalışacak kişiler karşınıza çıkacaktır. Kanalınıza bot yorum saldırısı şikayet saldırısı gibi saldırılar yapabilir.

Aklınıza gelen veya gelmeyen birçok yöntemle bazı kullanıcılar size saldırabilir. Dolayısıyla elinizden geldiğince gizli kalarak kendinizi saklamalısınız. Sizin kim olduğunuzu kanal üyesi olan kimsenin bilmemesi olası tehlikelerin tamamına yakınını engelleyecektir.

Kitle Edinmek

Telegram Kitle Edinmek

Her adımı tamamladıktan sonra artık kazanç sağlayacağınız kitleler elde etmelisiniz. Kitle elde etme yolunda ilerleyebileceğiniz bazı adımları sizlere derledik.

 • Telegram grup tanıtımı yapan sitelerde grubunuzu tanıtmak
 • Facebook, Google ve Youtube gibi platformlarda reklam vermek
 • Kanalınız için sosyal medya platformlarında profil oluşturmak
 • Diğer kanallara girerek sohbette kanalınızı tanıtmak
 • Bot kullanıcı alarak kanal kullanıcı sayınızı arttırmak
 • Tüm videoların altına yorum olarak kanal linkinizi bırakarak dikkat çekici bir başlık atmak

Bu ve daha birçok yöntemi kullanarak telegram kanalınıza geniş kitleler toplayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Ne kadar sürede gelir elde edebilirim?

Ne kadar hızlı kullanıcı toplayabildiğinize bağlıdır. Tahminen iyi bir çalışmayla 1 ayda yüksek gelirler elde etmeye başlarsınız.

Ne kadar sermayemin olması gerekli?

Telegram’dan para kazanabilmek için sermayenizin olması gerekli değildir. Sermayesiz de kazanabilirsiniz.

Çok bilgi gerekiyor mu?

Hayır çok bilgi gerekmiyor. Normal bir Telegram kullanıcısı olmanız yeterlidir.

Ne tür bir kanal açmalıyım?

Telegram’dan para kazanabilmek için size verdiğimiz listeden bir tür seçip başlayabilirsiniz.

Kanalım kapanabilir mi?

Size ilettiğimiz uyarıları dikkate alır ve illegal bir içerik sunmazsanız kapanmaz.

Kategori: