Evde para kazanmak sanılanın aksine birçok yolla yapılabilecek bir eylemdir. Evde para kazanmak denildiğinde akla genellikle web sitesi kurmak, Youtube kanalı açmak gibi büyük atılımlar geliyor. Ancak internetten oturduğunuz yerden para kazanmak sadece bu işlere özgü bir eylem değildir. Yapabileceğiniz tonlarca kolay veya zor iş bulunmakta. Artık evde para kazanacağınızdan bir Freelancer olacaksınız. Dolayısıyla Freelancer sitelerine üye olarak güzel bir portföy hazırlamanız gerekiyor. Bu yazı boyunca internet hayatına atılmak için yapabileceğiniz tüm işleri listeleyeceğim. Bizzat ben Freelancer platformlarından her gün müşteriler bulmaktayım.

evde nasıl para kazanılır

Resimde de görebileceğiniz gibi bir yıl içinde onlarca iş aldım. İş sayısı size az gibi görünebilir ancak bu işler birkaç yüz liralık işler değil. Binlerce liralık işler. Bu gördüğünüz tablo her geçen gün artacaktır. Ayrıca internet üzerinden aldığım tüm işler bu tabloyla sınırlı değil. Daha birçok platformda işler alıyor ve teslim ediyorum. Bu yazıda internet üzerinden evde oturarak nasıl para kazanabileceğinizi tüm detaylarıyla açıklayacağım.

Verebileceğiniz Hizmetler Bulmalısınız

Hizmet verip evden para kazanabilmek için öncelikle neler yapabileceğinizi keşvetmelisiniz. Yapabileceğiniz şeyler yapabileceğiniz tüm işlerden ziyade profesyonel olarak yapabileceğiniz işler olmalı. Bu noktada internet üzerinde çok bilinmeyen veya zor yapılan neler yapabiliyorsunuz? Sorusuna yanıt bulmalısınız. Sizin için birkaç örnek vermek istiyorum. Bu örnekler aktif olarak gelir elde edebileceğiniz işlerdir.

 • Gmail hesapları açmak ve mail ile onaylamak
 • Edu.pl uzantılı edu mailler açıp satmak (canva öğretmen vb için geçerli)
 • Web sitesi içeriği yazmak (100 kelimesi 4 TL)
 • Basit logo vb tasarımlar yapmak (Canva’dan bile yapsanız güzel işler çıkarabilirsiniz.)

Yukarıda listelediğim işler yapabileceğiniz en basit işlerdir. Ancak bu işler size anlık gelir getirerek günü kurtarmanızı sağlayacaktır. En basit örnekle evden para kazanmaya bu işlerle girebilirsiniz. Bu işlerle başladıktan sonra gelirlerinizi arttırmak ve yatırımlarınızı uzun vadeli yapmak için daha büyük adımlar atmalısınız. Bu kısmı diğer başlıklarda ele alacağız. Bu başlıkta önem vermemiz gereken konu profesyonel şekilde ne hizmetleri verebilirim konusudur. Bilgisayardan bir not defteri açarak tek tek listelemelisiniz. Ardından bir sonraki adım olan Freelancer hayatına geçiş ile devam etmelisiniz.

Freelancer Nasıl Olunur?

Neler yapabileceğinizi keşfettikten sonra sıra bu yapabilecekleriniz için müşteriler bulmaya geldi. Bu müşterileri de piyasaya daha önce hiç girmeseniz bile sizin için bulacak Freelancer platformları mevcut. Bu sebeple ilk yapmanız gereken Freelancer platformlarına üye olmaktır.

Yukarıda linkleriyle birlikte size sunduğum Freelancer platformları başlamak ve büyümek için mükemmel platformlardır. Özellikle Bionluk üzerinde devamlı müşteri bulabilirsiniz. Bu 3 platforma da kaydolduktan sonra (bazılarına kayıt ücretlidir) sıra iş ilanları oluşturmaya geliyor. İlk başlıkta evde nasıl para kazanılır? Neler yapabilirim? Şeklinde düşünmüştük. Bu düşündüğümüz alanlarda iş ilanlarını yayınlamak kaldı sadece. 

Bu ilanları oluşturmak ve yayınlamak oldukça basit olsa da kullanıcılar sizin ilanlarınıza göre sizinle iletişime geçecekler. Dolayısıyla ilanı açarken sizden istenen örnek iş resimlerine olabildiğince özenmelisiniz. İlanı açayım bitsin şeklinde asla düşünmeyin. Açtığınız ilan günde onlarca – yüzlerce kişi tarafından incelenecek. Bu kişilerden bazıları ilanlarınızdaki örnek işleri beğenecek ve sizinle iş yapmak için iletişime geçecek.

İletişime geçen kullanıcıların bazılarına yardımcı olabilecekken bazılarına da yardımcı olacak teknik bilginiz olmayacak. Elinizde yardımcı olabileceğiniz birkaç kişi kalacak. Bu kişileri elinizde tutmak için izlemeniz gereken bazı adımlar var. Bu adımlardan da diğer basamakta bahsedelim. Ancak bu basamaktan önce müşteri nasıl bulunur konusuna biraz daha değinmek istiyorum.

Müşteri Nasıl Bulunur?

Müşteri bulmak eğer bir Freelancer sitesine üğe değilseniz çok zor olabilir ancak üyeyseniz sandığınızdan daha kolay olacaktır. Özellikle Bionluk üzerinde çok şansınız var. İlk başladığınızda size 500 Bicoin veriliyor. Bu coinin hiçbir değeri yok. Tek işlevi ilanınızı öne çıkarabilmenizi sağlamaktır ve parayla da alınmaz. İş yapıp para kazandıkça hesabınıza eklenir. Kendinizi öne çıkarmak için 1 hakkınız olacak ilk girdiğinizde.

 evde nasıl para kazanılır

Resimde de görebileceğiniz gibi Bionluk üzerindeki ilk günümde güzel bir gelir elde etmiştim. Bu gelirin ana kaynağı da ilanı öne çıkarmaktı. Dolayısıyla bu hakkınızı çok iyi değerlendirmenizi tavsiye ederim. 

Kendinizi öne çıkardıktan sonra devamlı olarak yapmanız gereken en önemli şey platformlar üzerinde sürekli aktif kalmaktır. Bu tür Freelancer platformlarında müşterilerin anlık Freelancer bulabilmesi için aktif Freelacerler bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm sizi öne çıkarabilecek çok önemli bir bölümdür. Bazen işi çok acil olan müşteriler olabiliyor. Bu gibi durumlarda gece saatlerine kadar sürekli aktif Freelancerler tercih ediliyor. Beklediğiniz iş gecenin 3’ünde bile gelebilir. Bu sebeple elinizden geldiğince aktif olmalı ve tüm mesajlara en hızlı şekilde dönmelisiniz.

Müşteri bulabileceğiniz son alan ise teklif kısmıdır. Bu tür platformlarda özellikle Bionluk üzerinde hangi alanlarda ilan açtıysanız otomatik olarak ilan açtığınız alanda açılan alıcı istekleri sizin önünüze düşmektedir. Siz de bu isteklere teklif verebileceğinizden müşteri bulmak için en uygun alanlardan biridir. Bir müşteriye teklif verirken aşağıdaki şablona benzer bir şablon kullanabilirsiniz.

“Merhaba, ilgili konuyla alakalı daha önce onlarca hizmet verdim. Müşterilerimle olan ilişkilerime göz atmak için profilimi ziyaret etmeniz yeterlidir. İşi hızlı ve kaliteli bir şekilde teslim edeceğimin garantisini veriyorum. İstediğiniz kaliteye gelene kadar işi revize edeceğimden emin olabilirsiniz. Daha detaylı görüşmek için yazmanız yeterli. İyi günler dilerim.”

Bu gibi bir teklif cümlesi müşterinin ilgisini cezbedecek ve mesaj almanızı sağlayacaktır. Mesaj aldıktan sonra ne yazık ki iş bitmiyor. Size ulaşan müşteriyi elinizde tutmanız ve işi almanız için bazı taktikler uygulamanız gerekiyor. Taktikten kastım kalitedir. Kimsenin bilmediği bir taktik vermeyeceğim ancak çoğunluğun uygulamadığı tavsiyeler vereceğim. 

Müşteri Nasıl Elde Tutulur ve İş Nasıl Alınır?

Bu aşamaya kadar ilgili sitelere kaydolup müşteriler bulduğunuzu kabul ediyorum. Nasıl kayıt olunacağından nasıl müşteri bulunabileceğine kadar her detayı açıkladım. Şimdiyse sizinle iletişime geçen bir müşteriyi nasıl elinizde tutabileceğinizden bahsedeceğim.

Şimdi size bir müşteriye nasıl davranılması gerektiğini gösteren bir konuşma kaydını göstereceğim. Böyle iletişim kurmanız zorunlu değil ancak bu gibi konuşma tarzlarıyla işler almanız gayet mümkündür. Konuşmaların sadece bir kısmını göstereceğim. Daha önce teklif verdiğim bir müşteri.

Müşteri: Merhabalar, tam olarak anladınız mı peki ne istediğimi?

Müşteri: Hakim misiniz yani GMB ye

Ben: Merhabalar, Google işletmelerde sizin işletmenize yorum yapıldığında belirlediğiniz cümle veya kelimeler varsa belirlediğiniz cevabın otomatik verilmesini istiyorsunuz değil mi hocam

Müşteri: Evet ve bunları rapor olarak istiyorum gelen yorum verilen cevap tarih verilen yıldız sayısı ve tarih

Müşteri: Kısaca [link] buradan hesaba giriş yapılacak oradan klasör seçilecek seçilecek klasöre göre paylaştığım benzer yorum cevap kalıplarına göre cevap verilip raporlanacak

Ben: Hocam selenium vb size tasarım sunamayabileceğinden size uygun bir chrome eklentisi kodlayabilirim. Dilediğiniz gibi bir rapor hazırlar otomatik. Siz sayfayı bir sekmede açık bıraktığınız an işlemine başlar. Sekme açık durduğu sürece dilediğiniz kontrolü ekleyebilirim. Hatta telegramdan size anlık rapor da gönderebilir.

Yukarıda konuşmanın çok küçük bir kısmını bıraktım. Konuşma bu şekilde ilerledikten sonra anlaştık ve siparişi onayladık. Müşteriyle anlaşma konusunda verebileceğim tavsiyeleri aşağıda listeledim.

 • Müşteriye karşı nazik olmalısınız.
 • Müşterinin bilmediği herhangi bir konuda detaylıca bilgi vermelisiniz.
 • Müşteride bilginizi ve saygınızı kullanarak güven oluşturmalısınız.
 • Ücret konusunda elinizden geldiğince yardımcı olmalısınız.
 • İşe başlamadan ve ödemeyi onaylamadan önce iş hakkında a – z ye her detayı konuşmalısınız. 
 • Yorum hakkı kullanılana kadar hiçbir şekilde ters tepki vermemelisiniz. (Müşteri art niyetli olabilir)
 • İş bitiminde çok zor olmayan herhangi bir revizeyi anlık yapmalısınız. 
 • Her aşamada mesajlara hızlıca dönmelisiniz.
 • İşinizi kaliteli yaparak ek özelliklerle birlikte teslim etmelisiniz.
 • Sipariş onayını almadan dosyaları teslim etmemelisiniz. Video ile gösterebilirsiniz.

Bu gibi detaylar müşteriyle anlaşmanız ve işi almanız için çok büyük detaylardır. Ancak en önemlisi listede de bulunan nezakettir. Müşteri iş vermeden önce karşısındaki kişinin karakterini analiz ediyor ve işi bu kritere göre veriyor. Bu işi yapabilecek onlarca kişi arasından sizi tercih etmesi için müşteriyle bağınızı iyi kurmanız gerekiyor.

İş sonu yapacağınız revizeler ve iletişiminiz müşterinin size yorumlarda olumlu bir dönüş yapmasını sağlayacaktır. Tüm bu adımları izlediğinizde yavaş yavaş iş almaya başlayacaksınız. İlk aşamada aldığınız işlerden çok para kazanmak yerine çok güzel yorumlar almaya çalışmalısınız. Profilinizdeki en önemli alan yorum alanıdır. Bir kötü yorum sizin iş hayatınızı çok kötü etkileyebilir. Ne kadar çok yorumunuz olursa o kadar hızlı iş gelmeye başlayacaktır. Evden para kazanabilmek için Freelancer hayatına bu şekilde geçiş yapabilirsiniz. Bu geçişten sonra uzun vadeli yatırımlara geçmelisiniz. Bu yatırımlar arasında web sitesi ve Youtube kanalı da yer almaktadır.

Uzun Vadede Sabit Gelir Elde Etmek

Elde edeceğiniz gelirin anlık olması yerine uzun vadede sabit olması için uğraşmalısınız. Freelancer sitelerinden elde edeceğiniz gelirler sabit olmayacaktır. Zor durumda kaldığınızda iş gelmeyebilir. Dolayısıyla Freelancer dünyasında gelir elde etmeye başladıktan sonra bir Youtube kanalı ve web sitesi açarak pasif gelir elde etme yolunda bir adım atmalısınız.

evde nasıl para kazanılır

Gördüğünüz resimdeki gelir tablosu bu web sitesinin açıldığından beri kazandığı ücrettir. Az gibi görünse de zamanla artacak ve ciddi gelir oluşturacaktır. Hiçbir aşamada pes etmeden kendinize gelir oluşturmalısınız.