Pasif gelir kolay yoldan hızlıca başlayabileceğiniz bir gelir çeşidi değildir. Pasif gelir elde edebilmek için hiç ilgilenmeseniz de kazanmaya devam edeceğiniz adımlar atmalısınız. Asıl mesleğiniz ne olursa olsun internet sektöründe gelir elde etmek sanılanın aksine kolaydır. İnternetten nasıl gelir elde edeceğim? Müşteri nasıl bulabilirim? Gibi sorulara gömülmeden büyük şirketler yardımıyla pasif gelir elde edebilirsiniz. Pasif gelir elde ettiğiniz yöntemlerle geçimini sağlayan birçok kişi var. Bu da bu gelirin aktif gelire dönüşebilmesi demektir. Asgari ücretle bir yerde çalışırken bir süre sonra pasif gelirin maaşınızın iki katı olduğunu gözlemlerseniz şaşırmamalısınız. İnternetten elde edeceğiniz gelirler için başlarda düzenli emek vermeniz gerekse de sonrasında elde ettiğiniz gelirlerle işi başkasına yaptırıp kalanları bile alabilirsiniz. Bu yazı boyunca pasif gelir nasıl elde edilir? Sorusunu benim nasıl elde ettiğimden sizin ne gibi yöntemlerle elde edebileceğinize kadar derinlemesine inceleyeceğiz.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir az zaman harcayarak ya da hiç zaman harcamadan elde ettiğiniz gelirdir. Bu yazı boyunca pasif gelir elde etmenin birçok yöntemini inceleyeceğiz. Tüm bu yöntemlerin ortak yanı sürekli iş yapmak zorunda kalmadan aynı ürünü geliştirmek veya pazarlamaktır. Freelancer platformlarından iş alıp yapıp gelir elde etmek bir pasif gelir türü değildir. Çünkü her seferinde farklı işler gelebiliyor. Pasif gelir elinizdeki yazılım veya başka bir öğe yardımıyla az zaman harcayarak sürekli gelir elde etmektir. 

Örneğin instagram gibi sosyal medya siteleri için hesap açıcı bir programınız var. Bu program için ilanlar oluşturup müşteri geldikçe programı çalıştırıp user oluşturup satmak bir pasif gelirdir. Çünkü ciddi bir zaman harcamanız gerekmiyor. İşi program hallediyor. Siz birkaç butona basarak ürün oluşturup dilediğiniz ücrete satabiliyorsunuz. Bu yazıda inceleyeceğimiz konu da tam olarak bu. Ciddi kaynak harcamadan pasif gelir nasıl elde edilir?

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Pasif Gelir Önerileri

Şimdi ise nedir sorusunun ardından nedir başlığı altında açıkladığımız özelliklere uygun pasif gelir çeşitleri oluşturalım.

 • Makale kopya kontrol, e posta oluşturucu gibi bot türevi veya kullanıcının rutin işlemlerini kolaylaştıracak araçlar tarzı yazılımlar geliştirerek veya geliştirterek bunları lisansa bağlamak.
 • Semrush, Canva gibi kolayca trailer hesap oluşturabileceğiniz web siteleri için trailer hesap açmak ve satmak (yaklaşık 2 dakika sürecek işlemler)
 • Google adsense yardımıyla Youtube kanalından para kazanmak
 • Google adsense yardımıyla web sitesinden gelir elde etmek
 • Google Ads vb platformlara hakim olarak indirimlerden yararlanmak ve uygun ücrete reklam açmak
 • İnstagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında bir ya da birkaç hesabınızı büyük kitlelere ulaştırıp story veya gönderi başı ücretle gelir elde etmek
 • Otomatikl backlink oluşturan yazılımların lisansını alarak backlink satmak
 • Takipçi satan sitelerden lisans alarak her şey otomatik ilerleyecek şekilde paneli kurmak ve reklamını yapmak
 • Bilgi birikiminizi videolara aktardıktan sonra Udemy vb platformlarda kişi başı ücretle kursunuzu satmak
 • E – book yazarak pdf başı ücretle satış yapmak
 • Belirli bir işi belirli bir ücrete yapan platformlar yardımıyla komisyon alarak işi siz yapıyormuş gibi anlaşma yapmak (komisyonculuk)

Bunlar ve bunlara benzer birçok yöntemle pasif gelir elde edebilirsiniz. Pasif gelir başlığı altında kazandığınız para kesinlikle az bir ücret olmak zoorunda değil. Normalde kazandığınızdan çok daha fazla kazandığınız zamanlar da olacaktır. Pasif gelir olarak adlandırılma sebebi fazla emek vermemenizdir. bu ve buna benzer birçok yöntemle pasif gelir elde edebilirsiniz. Ancak pasif gelirin garanti ve sürekli olması için Google gibi büyük firmalarla çalışmak her zaman en garanti yoldur. Lisans satışı vb müşteri gelmedikçe gelir elde edemeyeceğiniz yöntemler. Ancak Youtube ve web sitesi gibi pasif gelir yöntemleri müşteri beklemeden trafik yardımıyla gelir elde edebilmenizi sağlar. 

Uzun Vadeli Garanti Pasif Gelir Elde Etmek

Hiçbir şeyin garantisi yoktur ancak diğer yöntemlere göre daha garanti yöntemlerle devam etmek en doğrusu olacaktır. Size bu aşamada tavsiyem Google ile devam etmenizdir. Adsense siz bir hile hurda yapmadığınız sürece gelir elde etmenizi sağlayacak en garanti yöntemdir. 

Video çekmek mi yazı yazmak mı? Sorusunu kendisinize sorduktan sonra ya birisini ya da ikisini birden seçerek işe başlayabilirsiniz. Ürettiğiniz içerik video veya yazı olabilir. Ancak size ödemenizi yapan platform aynıdır. Pasif gelir nasıl elde edilir? Sorusunun cevabı benim için Adsense’dir. Ben web sektörü üzerinden örnek vereceğim ancak siz Youtube gibi içeriğin video olduğu platformlardan da devam edebilirsiniz. Web sektörüne adım atmak için hoş tasarımlı güzel bir site kurmalısınız. Siteyi sektörde yeniyseniz internette bulduğunuz WordPress ile site kurma videoları yardımıyla kurabilirsiniz. Sitenizi kurduktan sonra sıra içerik üretmeye geldi.

İçerik üretmek sanılanın aksine kolay bir iş değildir. İnternet üzeirnden SEO konusunda birkaç araştırma yaparak bu işin temelini anlayabilirsiniz. 

Evde nasıl para kazanılır?

SEO uyumlu makale örnekleri

Web sitesi kurmak zor mu?

SEO nasıl öğrenilir?

İçeriklerim size bu yolda sağlam bir temelle başlama imkanı sunacaktır. Bu sektöre girdikten sonra artık bir kullanıcı olmaktan çıkıp üretici olmaya başlayacaksınız. Ardından da ne kadar iyi üretici olursanız o kadar iyi gelir elde edeceksiniz. Kullanıcıları sitenize çekmek için yeni yöntemler öğreneceksiniz. 

Pasif Gelir Elde Etmek Ne Kadar Zaman Alır?

Pasif gelir elde etmeye başlamak için ne kadar çaba gösterirseniz o kadar hızlı gelir elde etmeye başlarsınız. Benim gibi ayda bir içerik girerek ilerlerseniz gelir elde etmeniz birkaç yılınızı alabilir. Ancak işinizi önemseyip 2 günde bir içerik oluşturursanız bir yıl geçmeden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. 

Gelir elde etmeye başlayacağınız tarihi siz belirlersiniz. Bu işin net bir süresi veya yöntemi yoktur. Pasif gelir elbette fazla zaman harcamadan elde edilen gelir türü ancak başlarda harcadığınız zaman bu tanıma pek uymayabilir. Bu sebeple nasılsa gelir elde edeceğim diye düşünerek işi ağırdan almamalısınız. Unutmayın ki bu iş çok basit olsa herkes yapar ve gelir elde ederdi. Bir fark yaratarak ön plana çıkmalısınız. 

Sonuç

Sonuç olarak pasif gelir elde etmek ne kadar kolay görünse de başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Ancak işin devamında fazla kaynak harcamadan düzenli geliriniz olabilir. Pasif gelir zamanla aktif gelir haline dönüşebilir. Gelirim az olacak şeklinde bir düşünceye asla kapılmamalısınız.

En önemli nokta ise bu işe hemen başlamaktır. Gelir elde etmeniz uzun zaman alabilir. Bu sebeple vakit kaybetmeden hemen başlayarak bu uzun zamanı kısa tutabilirsiniz. İnternet sektörüne adım attıktan sonra fiziksel işler size boş gelmeye bile başlayabilir. Gelir elde etmek sanılandan daha kolay. Ancka bu geliri düzenli hale getirmek sanılandan daha zordur.